Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie ponownie otwarte

0
Podziel się:

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (woj. kujawsko-pomorskie)
zostało gruntownie przebudowane i odnowione. Placówka w całości poświęcona jest postaci wybitnego
teoretyka architektury, malarza i nauczyciela.

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie (woj. kujawsko-pomorskie) zostało gruntownie przebudowane i odnowione. Placówka w całości poświęcona jest postaci wybitnego teoretyka architektury, malarza i nauczyciela.

Rozbudowa i kapitalny remont muzeum - pierwsze od chwili powstania placówki w 1983 roku - trwały prawie rok. Powiększono m.in. przestrzenie ekspozycyjne, w których przygotowano wystawy stałe poświęcone Stanisławowi Noakowskiemu (w pomieszczeniach stylizowanych na XIX-wieczny gabinet rejenta i salonik) i jego nauczycielowi rysunku ze szkoły we Włocławku, Ludwikowi Bouchardowi (1828-1912).

Przy aranżacji korzystano z historycznych opisów, aby wiernie oddać charakter XIX-wiecznych wnętrz. W obrębie muzeum powstała wielofunkcyjna, nowoczesna sala, w której będą organizowane koncerty, prezentacje filmowe i wystawy czasowe.

Pierwsza ekspozycja czasowa poświęcona jest współczesne plastyce Nowej Grupy Kujawskiej, zrzeszającej artystów i ludzi sztuki z Włocławka i okolic.

Urodzony w Nieszawie profesor Stanisław Noakowski (1867-1928) był teoretykiem architektury, malarzem, nauczycielem i historykiem sztuki. Przez krótki okres mieszkał w domu, w którym obecnie znajduje się muzeum.

Po studiach w Petersburgu Noakowski przez 20 lat pracował i wykładał na rosyjskich uczelniach. W 1919 roku został profesorem Politechniki Warszawskiej, gdzie uchodził za jednego najpopularniejszych i najbardziej cenionych wykładowców. Przez trzy lata był dziekanem Wydziału Architektury, uczył historii architektury nowożytnej. (PAP)

olz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)