Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzeum zaprezentuje za darmo w internecie filmy znanych artystów

0
Podziel się:

Filmy znanych polskich artystów z pola sztuk wizualnych, m.in. Zbigniewa
Libery, Wilhelma Sasnala i Katarzyny Kozyry, od piątku oglądać będzie można za darmo na stronie
internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które inauguruje projekt "Filmoteka Muzeum".

Filmy znanych polskich artystów z pola sztuk wizualnych, m.in. Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala i Katarzyny Kozyry, od piątku oglądać będzie można za darmo na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które inauguruje projekt "Filmoteka Muzeum".

"W piątek wieczorem na stronie internetowej o adresie www.artmuseum.pl uruchomiona zostanie specjalna zakładka. Za jej pośrednictwem obejrzeć będzie można ponad 400 filmów autorstwa polskich twórców" - tłumaczył w rozmowie z PAP kurator projektu, Łukasz Ronduda.

Jak wyjaśnił, chodzi głównie o krótkometrażowe filmy artystów działających m.in. w kręgu awangardy, stworzone w celu prezentowania ich w galeriach i w muzeach. Oprócz Libery, Sasnala i Kozyry wśród autorów tych filmów są np. Józef Robakowski, Zbigniew Rybczyński, Artur Żmijewski i Anna Baumgart. "Najstarszy film, który będzie można obejrzeć na stronie, +Przygoda człowieka poczciwego+ w reżyserii Stefana i Franciszki Themersonów, pochodzi z lat trzydziestych" - opowiadał Ronduda.

Zaznaczył, że filmy - opatrzone logo muzeum - będzie można oglądać wyłącznie na stronie internetowej muzeum, że nie będzie można pobierać ich na własny komputer, kopiować. Jak tłumaczył, prace te muzeum pozyskało bezpośrednio od artystów lub z galerii sztuki.

Ronduda zwrócił uwagę na edukacyjną funkcję projektu "Filmoteka Muzeum". "Dzięki prezentowaniu filmów na stronie internetowej jesteśmy w stanie dotrzeć również do tych odbiorców sztuki, którzy nie mieszkają w dużych miastach i nie mają na co dzień dostępu do galerii sztuki" - powiedział. "Jesteśmy zwolennikami wolnego dostępu do wiedzy za pośrednictwem internetu" - dodał, nawiązując do toczących się w Polsce dyskusji na temat ACTA.

Przedsięwzięcie nie ma ram czasowych, lista filmów na stronie będzie systematycznie uzupełniana - dodał kurator.

W przygotowanej przez muzeum charakterystyce projektu, nazwanego "internetowym archiwum filmów", podkreślono, że jest on skupiony "głównie na ocalaniu zagrożonych zniknięciem filmów artystycznych, realizowanych i przechowywanych przez twórców głównie prywatnie, w dość amatorskich, pozainstytucjonalnych warunkach, filmów istniejących często tylko w jednej, bardzo intensywnie eksploatowanej kopii".

"Filmy te stanowią często jedne z najwybitniejszych osiągnięć polskiej sztuki XX wieku" - zaznaczono.

Jak podkreślają realizatorzy projektu, "nie sposób zrozumieć rozwoju sztuki współczesnej od lat 60., czy też napisać wiarygodnej historii sztuki ostatnich 40 lat, nie wspominając o filmie". "Szereg najwartościowszych dzieł sztuki polskiej powstało właśnie w tym medium. Na filmie również zostały udokumentowane liczne, niezwykle ważne performance, happeningi, interwencje, wystąpienia, spektakle, wystawy" - zwrócono uwagę.

Jednak - alarmują realizatorzy projektu - "o ile filmy zrealizowane w wytwórniach, czy też telewizji miały ułatwioną dystrybucję, to filmy artystów z pola sztuk wizualnych, realizowane przez nich głównie prywatnie, bez udziału profesjonalnych instytucji, niestety po krótkiej cyrkulacji w muzeach i galeriach kończyły swój żywot, nie będąc dalej dystrybuowanymi". (PAP)

jp/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)