Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzyka Brittena na festiwalu "Chopin i jego Europa"

0
Podziel się:

Utwory Benjamina Brittena - czołowego angielskiego kompozytora XX w. -
usłyszy publiczność festiwalu "Chopin i jego Europa" na dwóch sobotnich koncertach w Warszawie.
Jego kwartet smyczkowy zagra Belcea Quartet, a sonatę - pianista Frank Braley i wiolonczelista
Gautier Capucon.

Utwory Benjamina Brittena - czołowego angielskiego kompozytora XX w. - usłyszy publiczność festiwalu "Chopin i jego Europa" na dwóch sobotnich koncertach w Warszawie. Jego kwartet smyczkowy zagra Belcea Quartet, a sonatę - pianista Frank Braley i wiolonczelista Gautier Capucon.

Kompozycje Brittena zostaną zaprezentowane na festiwalu "Chopin i jego Europa" w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin twórcy. Największe uznane na świecie zdobyły jego opery. Obecnie dzieła sceniczne Brittena są najczęściej wystawianymi na świecie operami napisanymi przez kompozytorów urodzonych w XX w.

W sobotę na festiwalu będzie można wysłuchać utworów kameralnych Brittena. Belcea Quartet zagra I Kwartet smyczkowy D-dur Brittena na koncercie o godz. 19 w Filharmonii Narodowej. Zespół zaprezentuje także Kwartet smyczkowy B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Kwintet fortepianowy g-moll Dymitra Szostakowicza. Ten ostatni zagra razem z Piotrem Anderszewskim, z którym współpracuje w ostatnim czasie.

Belcea Quartet powstał w 1994 r. w Royal College of Music w Londynie z inicjatywy rumuńskiej skrzypaczki Coriny Belcea. Obecnie jest cenionym kwartetem młodego pokolenia z dużym dorobkiem fonograficznym. Obok Belcea w zespole występują: skrzypek Axel Schacher, wiolonczelista Antoine Lederlin i altowiolista Krzysztof Chorzelski.

Chorzelski, także absolwent Royal College of Music, dołączył do zespołu dość niespodziewanie. Tuż przed ważnym występem kwartetu odszedł altowiolista. Zespół poprosił o wykonanie partii altówki Chorzelskiego, który, choć dotychczas grał na skrzypcach, zgodził się. Incydentalny występ zamienił się w stałą współpracę.

Braley i Capucon zagrają Sonatę C-dur na wiolonczelę i fortepian Brittena. Ich występ rozpocznie się o godz. 22 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie znalazły się także II Sonata D-dur Felixa Mendelssohna i Sonata g-moll Fryderyka Chopina.

Z kolei na występie w piątek 30 sierpnia będzie można wysłuchać Koncertu fortepianowego Brittena w wykonaniu angielskiego pianisty Benjamina Grosvenora. Soliście towarzyszyć będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Liebreicha.

Britten urodził się 22 listopada 1913 r. w Lowestoft w hrabstwie Suffolk. Przyszedł na świat jako najmłodsze dziecko w rodzinie dentysty, przejawiał talent muzyczny od najmłodszych lat. Ukończył studia w Royal College of Music w Londynie. Szerszej publiczności stał się znany za sprawą utworu chóralnego a capella "Narodził się chłopiec" w 1934 r., światową sławę przyniosła mu w 1945 r. opera "Peter Grimes".

Britten miał szerokie zainteresowania muzyczne. Dzisiaj najbardziej znane są jego dzieła sceniczne. Mówi się, że kompozytor przywrócił rangę angielskiej operze. Jego dzieła sceniczne, m.in. "W kleszczach lęku", "Syn marnotrawny", "Sen nocy letniej", "Śmierć w Wenecji", zdobyły uznanie widzów na całym świecie. Britten pisał również utwory orkiestrowe, chóralne, pieśni i ścieżki dźwiękowe do filmów. Większość solowych utworów wokalnych skomponował dla swojego partnera, tenora Petera Pearsa.

Kompozytor prawie całe życie spędził w Anglii, sam podkreślał, że najbardziej czuje się związany z jej wschodnią częścią, z której pochodził. W 1948 r. wraz z Pearsem założył Festiwal Muzyki i Sztuki w Aldeburgh w hrabstwie Suffolk, w 1976 r. otrzymał szlachecki tytuł barona Aldeburgha. W tym mieście zmarł 4 grudnia 1976 r. z powodu niewydolności serca, został pochowany w nieodległym kościele św. Piotra i Pawła.

  1. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" potrwa do 1 września. Polska Agencja Prasowa ma patronat medialny nad festiwalem. (PAP)

mce/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)