Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muzyka dawna i współczesna na Warszawskich Spotkaniach Muzycznych

0
Podziel się:

Sześć koncertów z muzyką dawną i współczesną znalazło się w programie
tegorocznych Warszawskich Spotkań Muzycznych, które odbędą się w dniach 11-18 maja. W ramach
festiwalu będzie można usłyszeć po raz pierwszy 15 najnowszych kompozycji polskich twórców.

Sześć koncertów z muzyką dawną i współczesną znalazło się w programie tegorocznych Warszawskich Spotkań Muzycznych, które odbędą się w dniach 11-18 maja. W ramach festiwalu będzie można usłyszeć po raz pierwszy 15 najnowszych kompozycji polskich twórców.

Celem Warszawskich Spotkań Muzycznych jest prezentowanie muzyki dawnej i najnowszej. W programie znajdują się utwory rzadko wykonywane i wykonywane po raz pierwszy.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się 15 prawykonań. Zostaną wykonane kompozycje m.in. Zbigniewa Bagińskiego, Tomasza Jakuba Opałki, Jerzego Kornowicza, Włodzimierza Kotońskiego, Zbigniewa Penherskiego, Macieja Zielińskiego, Sławomira Czarneckiego, Bartosza Kowalskiego i Krzysztofa Baculewskiego.

Część z tych utworów została zamówiona i sfinansowana w ramach programu "Kolekcje" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fragmenty kompozycji prezentowanych po raz pierwszy na Warszawskich Spotkaniach Muzycznych zostaną nagrane i udostępnione w internecie.

Festiwal zostanie zainaugurowany 11 maja koncertem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie znalazły się IV Symfonia Bagińskiego i "Collisions of the Matter" Opałki. 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego upamiętni wykonanie Symfonii nr 4 "Adagio". Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus poprowadzi Krzysztof Słowiński.

13 maja swoje kompozycje wykonają na fortepianie Szabolcs Esztenyi i Jerzy Kornowicz. Zabrzmią: "Milczenie dźwięków - w stronę Sz.E." na fortepian i warstwę elektroniczną Kornowicza, "ENIGMA?" - muzyka kreowana Esztenyiego oraz wspólny, improwizowany utwór obu kompozytorów "Kamienie niepamięci" na dwa fortepiany.

Wydarzeniem festiwalu będzie koncert muzyki dawnej oraz najnowszej, skomponowanej na instrumenty historyczne. 15 maja na Zamku Królewskim Zespół Muzyki Dawnej Il Tempo zagra "Contra Tempus" na instrumenty barokowe Bartosza Kowalskiego oraz "Antitheton III" na skrzypce, wiolonczelę i klawesyn Krzysztofa Baculewskiego. Obie kompozycje zostały napisane w tym roku.

W programie koncertu znalazły się także utwory barokowe m.in. dobrze znanych kompozytorów barokowych Georga Philippa Telemanna, Francois Couperina i Arcangelo Corellego. Publiczność usłyszy też kompozycje twórców mniej znanych: Aldebranda Subissatiego i Jean-Marie Leclair.

Jak mówił na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie kompozytor Adam Sławiński, Subissati był autorytetem wiolinistycznym w XVII w., próbował "reaktywować strukturę muzyki antycznej, przystosowując do tego swoje skrzypce". Ten włoski kompozytor koncertował w Czechach, Niemczech i Polski. Występował na dworze Jana Kazimierza.

Z kolei Leclair to francuski kompozytor i tancerz, który dokonał połączenia barokowego stylu francuskiego z włoskim.

Muzyka dawna i najnowsza zabrzmi także w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Al. Soldarności. Zespół Wokalny Il Canto wykona utwory m.in. Marcina Leopolity, Wacława z Szamotuł, Karola Szymanowskiego, Romana Podlewskiego, Andrzeja Koszewskiego, Stanisława Wiechowicza, Jana Oleszkowicza, Stanisława Kazury i Tadeusza Szeligowskiego. Koncert odbędzie się 16 maja.

Kompozytor Władysław Słowiński, uczestnik czwartkowej konferencji prasowej, podkreślił, że jednym z celów festiwalu jest "wynoszenie na estradę ciekawych talentów". Według niego wydarzeniem będzie koncert Orkiestry Kameralnej Amadeus, którą poprowadzi Anna Mróz. Tam młoda dyrygent jest córką założycielki i wieloletniej dyrektor orkiestry Agnieszki Duczmal.

Zespół Amadeus zaprezentuje najnowsze kompozycje Macieja Zielińskiego, Sławomira Czarneckiego, Szymona Laksy i Adrianny Furmanik. Furmanik urodziła się w 1988 r., jest najmłodszym kompozytorem, którego utwory będą prezentowane podczas 27. Warszawskich Spotkań Muzycznych.

Na zakończenie festiwalu 18 maja publiczność usłyszy najnowsze kompozycje Marcina Błażewicza i Jerzego Maksymiuka oraz "Fandango-Fantasie" - hiszpański utwór taneczny Antonia Solera we współczesnym opracowaniu Edwarda Sielickiego na skrzypce i orkiestrę smyczkową.

Solistami finałowego koncertu będą: akordeonista Klaudiusz Baran, pianista Krzysztof Stanienda i skrzypek Jan Stanienda. Ten ostatni poprowadzi również Orkiestrę Kameralną Wratislavia. W programie koncertu znalazł się także Koncert D-dur Ernesta Chaussona.

Warszawskie Spotkania Muzyczne odbywają się od 1986 r. Ich organizatorem jest Związek Kompozytorów Polskich. (PAP)

mce/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)