Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: badane są kolejne substancje w związku z ustawą dot. dopalaczy

0
Podziel się

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii może być znowelizowana o wykaz
kolejnych substancji; badanych jest trzydzieści specyfików - poinformował we wtorek senatorów
wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

bDANgOwl

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii może być znowelizowana o wykaz kolejnych substancji; badanych jest trzydzieści specyfików - poinformował we wtorek senatorów wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia Rzemek mówił, że z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, w październiku 2010 r. odnotowano 308 przypadków zatruć związanych z używaniem dopalaczy; w listopadzie było ich 28; w grudniu - 27. Podkreślił, że dane dotyczące stycznia i lutego mówią na razie o dwóch przypadkach zatruć. Poinformował, że dane te pochodzą z Centrum Zarządzania Kryzysowego i od Krajowego konsultanta ds. toksykologii.

Komisja zaproponowała jedną redakcyjną poprawkę do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą Sejm uchwalił 4 marca. Wprowadza ona zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy wchodzących w skład dopalaczy. W tej kadencji Sejmu była to trzecia nowelizacja ustawy dot. dopalaczy.

bDANgOwn

Nowelizacja rozszerzyła listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone. Mają one działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W większości wchodzą w skład produktów oferowanych w sklepach z dopalaczami.

Na liście zakazanych substancji znalazły się m.in. syntetyczne kannabinoidy, które znajdują się w mieszankach ziołowych oferowanych w sklepach internetowych i sklepach z tzw. produktami kolekcjonerskimi. Zakazane są także katynony - alkaloidy naturalnie występujące w afrykańskiej roślinie khat (czuwaliczka jadalna). Na listę wpisano metylon - substancję syntetyczną, psychoaktywną powodującą m.in. niepokój, stany lękowe.

W ciągu ostatnich dwóch lat do listy zakazanych substancji dopisano już kilkanaście nowych pozycji wchodzących w skład dopalaczy, m.in. benzylopiperazynę, mefedron i syntetyczne kannabinoidy.

Pod koniec listopada weszła w życie nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy.

bDANgOwt

W ubiegłym roku, na podstawie decyzji GIS wydanej 2 października, sanepid w asyście policji zamknął 1378 sklepów oferujących dopalacze.(PAP)

kno/ bos/ jbr/

bDANgOwO
wiadomości
pap
Źródło:
KOMENTARZE
(0)