Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: będą szkolenia dla personelu medycznego w zakresie geriatrii

0
Podziel się:

Przeszkolenie 2 tys. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, 2 tys.
pielęgniarek, tysiąca fizjoterapeutów oraz po 200 opiekunów medycznych oraz terapeutów
środowiskowych w zakresie opieki geriatrycznej - to cel projektu prowadzonego przez Ministerstwo
Zdrowia.

Przeszkolenie 2 tys. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, 2 tys. pielęgniarek, tysiąca fizjoterapeutów oraz po 200 opiekunów medycznych oraz terapeutów środowiskowych w zakresie opieki geriatrycznej - to cel projektu prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia.

"Człowiek starszy to inny biologiczny kosmos, tak jak noworodek w pediatrii jest kimś innym i trzeba do tego specjalnego przygotowania oraz empatii" - podkreśliła w rozmowie z PAP przewodnicząca zespołu ds. gerontologii w Ministerstwie Zdrowia prof. Barbara Bień.

Jak oceniła, "nauczenie lekarzy rodzinnych odrobiny geriatrii jest koniecznością, ponieważ absolwenci uczelni medycznych opuszczają ich mury bez dokształcenia się z tej dziedziny", zaś demografia pokazuje, że polskie społeczeństwo starzeje się w dużym tempie. Dodała, że lekarze rodzinni twierdzą, że są bardzo zainteresowani takimi szkoleniami, ponieważ osoby starsze to ogromna grupa ich pacjentów.

Jako największe wyzwania związane z leczeniem osób starszych wskazała problemy z diagnozą m.in. choroby Alzheimera, demencji i depresji. "Te choroby nie są rozpoznawane, a nieleczone powodują obciążenie całych rodzin" - podkreśliła.

Projekt "Wsparcie systemu kształcenia ustawicznego personelu medycznego w zakresie opieki geriatrycznej" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Realizują go departament pielęgniarek i położnych Ministerstwa Zdrowia we współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

"Projekt kierujemy głównie do lekarzy POZ, do których najczęściej zgłaszają się pacjenci. Oni powinni być trzonem geriatrii" - oceniła dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Joanna Jędrzejczak. Zaznaczyła, że jego celem jest podniesienie kompetencji, a nie specjalizacja.

"Seniorzy mają po kilka schorzeń, leczą się u wielu specjalistów, a często nikt tego nie koordynuje, np. czy leki zapisane przez różnych lekarzy pokrywają się lub wykluczają" - zaznaczyła.

Szkolenia mają się odbywać do połowy 2015 r. Uczestnicy nie będą za nie płacić; otrzymają też wyżywienie oraz zwrot kosztów zakwaterowania i dojazdu. Koszt programu to 22 mln zł.

Szkolenia dla lekarzy przewidują 21 godzin w trakcie trzydniowego zjazdu, natomiast dla pozostałego personelu medycznego zaplanowano po 40 godzin szkolenia w trakcie dwóch trzydniowych zjazdów.

W ramach projektu ma odbyć się ponadto 16 regionalnych konferencji w miastach wojewódzkich z udziałem świadczeniodawców, władz województwa i samorządów, aby poinformować o możliwości i korzyściach takich szkoleń.

Informacje nt. szkoleń można znaleźć na stronie www.cmkp.edu.pl (PAP)

bpi/ abr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)