Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: będą zmiany dot. ośrodków leczniczych dla niepełnosprawnych dzieci

0
Podziel się:

#
Dochodzą wypowiedzi polityków Ruchu Palikota
#

# Dochodzą wypowiedzi polityków Ruchu Palikota #

24.10. Warszawa (PAP) - Szybką nowelizację ustawy o świadczeniach społecznych zapowiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Ma ona poprawić sytuację zakładów opiekuńczo-leczniczych, w których przebywają chore i niepełnosprawne dzieci.

Projekt ma trafić do Sejmu jako propozycja klubu PO. Na środowej konferencji prasowej omówiła go posłanka Platformy Magdalena Kochan.

Przypomniała, że do tej pory zakłady opiekuńczo-lecznicze dla dzieci finansowane były wyłącznie ze środków NFZ. "Uznaliśmy to za rzecz niedobrą, ponieważ oczywiście procedury medyczne winny być finansowane ze środków medycznych, natomiast cała ta część, która dotyczy pobytu dziecka - części hotelowej, żywieniowej dziecka, winna być opłacana ze środków pomocy społecznej" - podkreśliła Kochan.

Dlatego powstał projekt ustawy w tej sprawie. "Naszym zdaniem ten sposób finansowania z dwóch źródeł pobytu dzieci w tego rodzaju zakładach będzie zamykał debatę o tym, w jaki sposób powinniśmy długotrwale leczyć dzieci, które już do leczenia szpitalnego nie są predestynowane, a które w domu z różnych przyczyn takiej stosownej opieki mieć nie mogą" - zaznaczyła posłanka PO.

Neumann wspomniał o projekcie odpowiadając w Sejmie na pytanie zadane przez posłów Ruchu Palikota. Jeden z posłów Ruchu - Artur Bramora - od ub. poniedziałku prowadzi głodówkę w takiej placówce w Częstochowie. Zadający pytanie Jerzy Borkowski zwrócił uwagę, że w kraju jest 11 tego typu ośrodków, w których przebywa ok. 80 dzieci, jak mówił - "często czekających na śmierć".

W odpowiedzi Neumann wytknął Bramorze, że przed rozpoczęciem głodówki nie podjął żadnych działań, poza wysłaniem 9 października listu otwartego do resortu zdrowia.

"Dostał odpowiedź 15 października i rozpoczął głodówkę. Nie było go wcześniej w ministerstwie zdrowia, nie rozmawiał o tym, więc nie mówcie państwo, że wykonał wszystkie możliwe czynności. Żadnej interpelacji nie napisał jako poseł" - powiedział Neumann. "Starajmy się mówić o problemie, a nie o pewnym politycznym happeningu, który dzisiaj się tam dzieje" - dodał wiceminister.

Podkreślił, że ośrodek w Częstochowie otrzymuje obecnie najwyższą stawkę płaconą przez NFZ w Polsce - 120 zł (dziennie na jedną osobę), podczas gdy średnia to 80 zł. "Problem jest nie do rozwiązania przez NFZ tylko i wyłącznie, ponieważ NFZ w takim ośrodku płaci za leczenie. Za wyżywienie i zakwaterowanie powinna płacić albo rodzina, albo pomoc społeczna" - dodał.

Wiceminister podkreślił, że przygotowywany jest projekt ustawy, który pozwoli zapłacić część świadczeń z pomocy społecznej. "Pozwoli ministrowi pracy i polityki społecznej i MOPS w Częstochowie dać legalnie takie pieniądze" - powiedział.

Do posłów RP zaapelował też, by zwrócili się do głodującego posła o zakończenie głodówki i udział w pracach nad nowelizacją ustawy. "Zrobi więcej tą ustawą, bo da możliwość realnego płacenia temu ośrodkowi i innym ośrodkom z różnych źródeł. Przekonajmy go wszyscy, że warto" - powiedział Neumann.

Wiceminister spodziewa się, że projektem noweli Sejm zajmie się na następnym posiedzeniu (planowanym w dniach od 7 do 9 listopada).

Ruchu Palikota nie satysfakcjonuje propozycja nowelizacji. "Ta ustawa nic nie zmienia. Tu jest potrzebna decyzja na szczeblu ministra, rozporządzenie, a nie ustawa. Zanim ustawa wejdzie w życie, minie mnóstwo czasu. Poza tym, jak się zapoznać ze szczegółami tej ustawy, to ona w ogóle nie dotyczy tej sytuacji, tak że to jest +ściema+" - powiedział PAP rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek.

Podczas wcześniejszej konferencji prasowej Rozenek odpierał zarzuty, że Bramora nie podejmował działań przed rozpoczęciem głodówki. "Mam je tu spisane" - przekonywał.

Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (RP), odnosząc się do wystąpienia Neumanna zwróciła uwagę, że było ono poświęcone głównie temu, czego nie zrobił lub co zrobił Bramora, natomiast nie zawierało - jej zdaniem - informacji, co zrobiło lub zamierza zrobić resort zdrowia. "Nagle okazuje się, że głównym winowajcą sytuacji w ośrodku jest pan poseł Bramora" - ironizowała.

W konferencji RP udział wzięło prezydium klubu, by - jak mówił Rozenek - wyrazić solidarność z głodującym posłem Ruchu. "Nie bez powodu tu wszyscy jesteśmy - to jest apel do ministra (Bartosza) Arłukowicza, by zajął się tymi dzieciakami. To nie jest duża skala, to jest osiemdziesięcioro kilkoro dzieci w skali kraju, to są niewielkie pieniądze w skali budżetu. Nie ma najmniejszego powodu, by z powodu chorej ambicji minister Arłukowicz nie reagował" - powiedział polityk.

Przekonywał, że los dzieci z zakładów opiekuńczo-leczniczych, które są ciężko chore i wymagają specjalistycznej opieki, powinien być "najwyższą troską państwa, bo od tego zależy, czy uznamy wspólnie tu, że jesteśmy w cywilizowanym kraju, czy nie". "Nie jest prawdą to, co mówi minister Arłukowicz, że to rodzice powinni płacić za pobyt tych dzieci w tych ośrodkach, bo te dzieci po prostu nie mają rodziców. Nie jest prawdą, że środki, które są przeznaczane na te placówki opiekuńczo-lecznicze są wystarczające - tych środków jest co najmniej o połowę za mało" - wyliczał.

Nowicka zaprezentowała zdjęcie jednego z dzieci przebywających w takiej placówce; Rozenek powiedział, że zostanie ono przekazane ministrowi zdrowia podczas środowych głosowań, "by mógł sobie na nie popatrzeć".

Z powodu braku pieniędzy częstochowskiemu Stowarzyszeniu Pielęgniarsko-Opiekuńczemu "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie", w którym głoduje poseł Ruchu Palikota, grozi likwidacja. Wszczęto już procedurę zamknięcia ośrodka, pod opieką którego jest obecnie ok. 20 dzieci. Częstochowski zakład rehabilituje i leczy chore i niepełnosprawne dzieci do lat trzech.

Przedstawiciele zakładów opiekuńczo-leczniczych, zajmujących się leczeniem i rehabilitacją chorych i niepełnosprawnych, od dawna alarmują, że borykają się z trudnościami finansowymi, bo brakuje przepisów umożliwiających finansowanie pobytu dzieci. Pod koniec października w Częstochowie ma się odbyć konferencja poświęcona sytuacji takich ośrodków.

Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje leczenie i rehabilitację dzieci, nie może jednak finansować takich kosztów pobytu w placówkach jak noclegi i wyżywienie. (PAP)

mca/ mkr/ sdd/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)