Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MZ: Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia wytypowała obszary prac

0
Podziel się:

Konflikt interesów w ochronie zdrowia czy dostęp pacjentów do świadczeń -
to jedne z obszarów prac, jakimi zajmie się powołana przy resorcie zdrowia Komisja ds. Etyki w
Ochronie Zdrowia. Efektem prac mają być m.in. "praktyczne wskazówki postępowania" dla lekarzy.

Konflikt interesów w ochronie zdrowia czy dostęp pacjentów do świadczeń - to jedne z obszarów prac, jakimi zajmie się powołana przy resorcie zdrowia Komisja ds. Etyki w Ochronie Zdrowia. Efektem prac mają być m.in. "praktyczne wskazówki postępowania" dla lekarzy.

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, komisja na pierwszym posiedzeniu w lipcu ustaliła, że "będzie podejmowała zagadnienia etyczne podnoszone przez środowiska profesjonalistów w ochronie zdrowia oraz pacjentów, a także najważniejsze pytania i kontrowersje pojawiające się w ochronie zdrowia".

Rezultatem prac komisji mają być "zwięzłe publikacje o charakterze wytycznych, których celem będzie identyfikacja obszarów istotnych zagrożeń etycznych i edukacja etyczno-prawna wszystkich uczestników oraz interesariuszy systemu ochrony zdrowia".

Ponadto komisja zamierza realizować swoje cele przez "definiowanie i analizowanie problemów etycznych, formułowanie zasad i praktycznych wskazówek postępowania oraz wskazywanie typowych okoliczności i kontekstów, w jakich dane problemy etyczne występują lub mogą wystąpić".

Komisja wytypowała jedenaście obszarów problemowych, które będą przedmiotem kolejnych pisemnych opracowań. Publikacje mają dotyczyć takich tematów jak: konflikt interesów w ochronie zdrowia, zaufanie w ochronie zdrowia, etyka i etycy w ochronie zdrowia, kształcenie w zawodach medycznych, etyczne zasady prowadzenia badań biomedycznych, partnerstwo w ochronie zdrowia, nowe technologie biomedyczne, dostęp do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, etyka działalności naukowej w medycynie, kultura prawna w medycynie, problematyka końca życia.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz pod koniec maja napisał list "Do przyjaciół lekarzy". "Prawdziwego lekarza nic tak nie boli jak krzywda pacjenta, jak śmierć, której można było uniknąć" - podkreślił minister zdrowia. "Oczywiście najłatwiej i najwygodniej tłumaczyć te sytuacje +wadami systemu+. Ale to nie system podejmuje decyzje o przyjęciu lub odesłaniu pacjenta. Ani o sposobie jego leczenia. Te decyzje podejmujemy my - lekarze, ordynatorzy i dyrektorzy szpitali, pielęgniarki i położne, dyspozytorzy pogotowia i ratownicy. Jesteśmy za nie odpowiedzialni" - napisał Arłukowicz. Minister wyrażał przekonanie, że kodeks etyki lekarskiej wymaga zmian.

Arłukowicz w maju powołał Komisję ds. Etyki w Ochronie Zdrowia, która jest organem pomocniczym ministra. Przewodniczącym komisji został wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki; w jej skład weszli także m.in. prof. Barbara Chyrowicz (KUL), dr Dorota Karkowska (Uniwersytet Łódzki); prof. Jan Hartman (Uniwersytet Jagielloński); dr Joanna Różyńska, (Uniwersytet Warszawski); prof. Eleonora Zielińska (Uniwersytet Warszawski). (PAP)

bpi/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)