Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MZ: trwają prace nad ustawą o konwersji zadłużenia zoz-ów

0
Podziel się:

Trwają prace nad ustawą o tzw. konwersji
zadłużenia, która pozwoli zakładom opieki zdrowotnej zlikwidować
stare długi - poinformował we wtorek, podczas posiedzenia
senackiej komisji, wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek.

Trwają prace nad ustawą o tzw. konwersji zadłużenia, która pozwoli zakładom opieki zdrowotnej zlikwidować stare długi - poinformował we wtorek, podczas posiedzenia senackiej komisji, wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek.

Grzegorek podkreślił, że ustawa ta będzie konieczna po wejściu w życie ustawy o restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, której projekt trafił już do marszałka Sejmu. Zakłada on możliwość fakultatywnego przekształcenie zoz-ów w spółki prawa handlowego z samorządem lokalnym jako głównym udziałowcem.

Jak mówił wiceminister, ustawa o konwersji zadłużenia ma być "incydentalną". Jej głównym założeniem jest emisja obligacji w oparciu o Bank Gospodarstwa Krajowego z jednoczesną gwarancją Skarbu Państwa. Obligacje byłyby emitowane na okres 15-20 lat, ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Państwo miałoby je wykupywać i w ten sposób likwidować stare zadłużenie zoz-ów.

"Chcemy pomóc tym jednostkom opieki zdrowotnej w Polsce, które w większości przeszły już programy naprawcze, w dużej mierze oparte o dotychczasową ustawę o pomocy publicznej i restrukturyzacji. Jednostki, te dzisiaj się bilansują. One nie mają bieżącego zadłużenia, ale te stare długi trzeba spłacać" - powiedział Grzegorek.

Wiceminister zaznaczył, iż warunkiem skorzystania z konwersji zadłużenia, będzie przekształcenie zoz-u w spółkę prawa handlowego. "Naszym zdaniem to daje gwarancję prawidłowego zarządzania (...) i braku w przyszłości zadłużenia" - wyjaśnił.

Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji zdrowia przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias oświadczyła, że siostry domagają się zarobków w wysokości połowy średniej płacy lekarza. Chcą też zapisów o osłonach socjalnych dla swego środowiska. Jak mówiła, pielęgniarki obawiają się "krwiożerczej kapitalizacji" zoz-ów, ale nie są przeciwne rządowemu projektowi.

Grzegorek poinformował dziennikarzy, że oprócz projektów, które znalazły się w pakiecie ustaw zdrowotnych otwierających reformę systemu ochrony zdrowia (o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta, o prywatnych uzupełniających ubezpieczeniach zdrowotnych oraz ustawa o zakładach opieki zdrowotnej) resort przewiduje także m.in. ustawę o nowym sposobie wprowadzania leków na listy refundowane oraz ustawę o państwowej służbie krwi.

Według Grzegorka, ewentualna podwyżka składki na ubezpieczenie zdrowotne może nastąpić dopiero wtedy, gdy okaże się, że zapowiadane reformy są niewystarczające.(PAP)

pro/ pz/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)