Notowania

bliski wschód
12.12.2010 18:47

Na Bliskim Wschodzie leje, wieje i siecze piaskiem

Ulewy i gwałtowny wiatr szalały w niedzielę na Bliskim Wschodzie. W Libanie zginęła kobieta, u wybrzeży Izraela zatonął mołdawski statek, a Egipt zamknął największy port na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przez Kair przeszły burze piaskowe.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ulewy i gwałtowny wiatr szalały w niedzielę na Bliskim Wschodzie. W Libanie zginęła kobieta, u wybrzeży Izraela zatonął mołdawski statek, a Egipt zamknął największy port na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Przez Kair przeszły burze piaskowe. *

Burze i ulewy spowodowały, że temperatura spadła poniżej zera w wielu miejscach, w których ostatnio utrzymywała się fala ciepłej i suchej pogody, sprzyjająca w Libanie i Izraelu pożarom lasów.

Wiatr smagał piachem w Egipcie i Jordanii, podczas gdy w Syrii ulice Damaszku pokrył pierwszy w tym roku śnieg. W szkołach skrócono z tego powodu lekcje.

Ulewy i wiatry nękają śródziemnomorskie wybrzeże co najmniej od soboty. Syria w niedzielę zamknęła główny port w Tartusie, a Egipt swój największy port w Aleksandrii, gdzie fale osiągnęły wysokość 4 metrów. Egipt zamknął również port w Nuweiba.

11 kilometrów od wybrzeży Izraela na wysokość Aszdod zatonął podczas burzy mołdawski statek towarowy. Jego załoga uratowała się łodziami ratunkowymi i została zabrana na pokład przez znajdujący się w pobliżu statek tajwański.

Turecki statek, który wysłał prośbę o pomoc, trzeba było holować kilka mil do wybrzeża.

W Izraelu padał deszcz i grad, a napór wiatru obalał drzewa i zrywał uliczne sygnalizatory świetlne, powodując przerwy w dostawach elektryczności.

Według lokalnych mediów zawalił się pirs portu w Cezarei - starożytnym mieście portowym. Sztormowe wysokie fale zniszczyły też falochron w Ejlacie nad Morzem Czerwonym.

W Strefie Gazy zacinający deszcz i wiatr spowodowały uszkodzenia pirsu w porcie rybackim, a morska policja pomagała rybakom wyciągnąć łodzie na brzeg.

W Bejrucie zalało ulice, a w górskich rejonach Libanu opady śniegu zablokowały drogi. W sobotę wieczorem w Trypolisie zmarła kobieta, na której samochód upadło drzewo - podały tamtejsze władze.

Zła pogoda spowodowała opóźnienia lotów na międzynarodowym lotnisku w Bejrucie i lotniskach w Ammanie.

Burze piaskowe nawiedziły także Jordanię, osiągając prędkość wiatru do 90 km na godzin i wydatnie ograniczając widoczność. Władze zamknęły dla ruchu główne drogi łączące przez pustynię Jordanię z Irakiem, a na południu kraju prowadzące do starożytnej Petry, która jest głównym magnesem turystycznym w Jordanii.

Ograniczona widoczność była przyczyną karambolu z udziałem 10 samochodów na południe od Ammanu. Rannych zostało w nim 16 osób.

Piaskowe zamiecie szalały w Kairze, wypełniając powietrze pyłem, zabarwiając niebo na brązowo i pokrywając pyłem piaskowym parkujące samochody.(PAP)

klm/ kar/

7881604

Tagi: bliski wschód, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz