Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na czele Kościoła szwedzkiego po raz pierwszy stanie kobieta

0
Podziel się

Kobieta po raz pierwszy w historii zostanie zwierzchnikiem luterańskiego
Kościoła szwedzkiego. Na arcybiskupa wybrano we wtorek dotychczasową biskup Lundu, Antje Jackelen.

bErjIPkl

Kobieta po raz pierwszy w historii zostanie zwierzchnikiem luterańskiego Kościoła szwedzkiego. Na arcybiskupa wybrano we wtorek dotychczasową biskup Lundu, Antje Jackelen.

"Wybór mojej osoby nie powinien być zaskoczeniem. W naszym kościele już od 50 lat kobiety mogą być pastorami" - powiedziała Jackelen tuż po wyborze na najwyższe stanowisko w Kościele szwedzkim.

Urodzona w Niemczech Jackelen przyjechała do Szwecji w wieku 22 lat. W 1980 roku została pastorem. Jest doktorem teologii i biskupem Lundu od 2007 roku. Chętnie zabiera głos w debatach, korzystając z nowoczesnych środków przekazu, np. mikrobloga.

bErjIPkn

Głównym rywalem biskup Lundu w wyborach na funkcję arcybiskupa był biskup Uppsali Ragnar Persenis.

Nowa arcybiskup formalnie obejmie funkcję w czerwcu 2014 roku. Zastąpi odchodzącego na emeryturę Andersa Wejryda.

Kościół szwedzki należy do rodziny kościołów protestanckich. W 2012 roku do tej wspólnoty zapisanych było 6,4 mln osób, czyli 67 proc. mieszkańców Szwecji.

Kościół szwedzki znany jest z liberalizmu. Od 1958 roku kobiety mogą być w nim pastorami, a od 2009 roku Kościół udziela ślubu osobom tej samej płci.

bErjIPkt

Od 2009 roku biskupem Sztokholmu jest Eva Brunne, pozostająca w związku z inną kobietą, z którą wspólnie wychowuje dziecko.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ az/ ap/

bErjIPkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)