Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na granicy Austrii z komunistyczną Czechosłowacją zginęło blisko 800 ludzi

0
Podziel się

W czasach zimnej wojny na granicy Austrii z ówczesną Czechosłowacją
zginęło blisko 800 ludzi - poinformowała we wtorek agencja dpa, powołując się na ustalenia
Instytutu Badania Skutków Wojen im. Ludwiga Boltzmanna w Wiedniu.

bEqHMXcl

W czasach zimnej wojny na granicy Austrii z ówczesną Czechosłowacją zginęło blisko 800 ludzi - poinformowała we wtorek agencja dpa, powołując się na ustalenia Instytutu Badania Skutków Wojen im. Ludwiga Boltzmanna w Wiedniu.

Z badania niedostępnych wcześniej dokumentów czechosłowackiej tajnej policji wynika, że 129 uciekinierów zginęło przy próbach sforsowania tej granicy, a 648 pełniących tam służbę żołnierzy poniosło śmierć wskutek wejścia na miny lub popełniło samobójstwo - powiedział dyrektor instytutu Stefan Karner. Według niego "granica ta była bardziej krwawa niż wewnątrzniemiecka".

Liczącą 453 kilometry długości granicę patrolowało do 8 tys. czechosłowackich żołnierzy.

bEqHMXcn

W przeglądanych przez Karnera i jego współpracowników dokumentach występowały przypadki zagryzienia uciekinierów przez psy, wykrwawienia się na śmierć na zaporach z drutu kolczastego i wzajemnego strzelania do siebie wyczerpanych psychicznie żołnierzy.

Pas ochronny wzdłuż granicy rozciągał się na odległość do 12 kilometrów, "co oznacza, że strażujący żołnierze obserwowali niejednokrotnie swe ofiary przez lornetkę godzinami lub nawet przez cały dzień" - zaznaczył Karner. Dodał, iż na psychice wielu z nich nie mogło to nie pozostawić śladów, ale "badanie motywów i przyczyn zgonów wśród żołnierzy zostało dopiero zapoczątkowane".

Pod względem technicznym granica ta była porównywalna z granicą NRD z Niemcami Zachodnimi - podobnie jak tam dostęp do niej blokowały pola minowe, światło sprzężonych reflektorów i potrójny rząd zapór z drutu kolczastego, przy czym przez rząd środkowy płynął prąd o wysokim napięciu.

Podsumowaniem dotychczasowych badań Karnera i jego współpracowników jest wydana na początku listopada w Austrii książka "Stój! Tragedie przy żelaznej kurtynie - utajnione akta". (PAP)

bEqHMXct

dmi/ mc/

15028709

bEqHMXcO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)