Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na kongresie PiS o kulturze: mecenat państwa konieczny

0
Podziel się:

Kultura polska musi być wspierana przez państwo polskie i samorządy - zgodnie
mówili uczestnicy pierwszego sobotniego panelu programowego III Kongresu PiS "Czy państwo będzie
mecenasem polskiej kultury - wyzwania dla kultury narodowej w XXI wieku".

Kultura polska musi być wspierana przez państwo polskie i samorządy - zgodnie mówili uczestnicy pierwszego sobotniego panelu programowego III Kongresu PiS "Czy państwo będzie mecenasem polskiej kultury - wyzwania dla kultury narodowej w XXI wieku".

Pierwszego dnia kongresu Prawa i Sprawiedliwości zorganizowano dziesięć paneli programowych.

Panel o kulturze moderował europoseł PiS Ryszard Czarnecki, który zauważył, że polska kultura musi być instytucjonalnie i finansowo wspierana przez państwo i samorządy. "Liberałowie chcą, aby państwo było nocnym stróżem kultury, a ono musi kulturę wspierać" - powiedział Czarnecki.

Uczestnik tego panelu pisarz Marek Nowakowski, mówił, że politycy obojętnie traktują literaturę - "zapraszając niektórych pisarzy do komitetów wyborczych", a satyryk Marcin Wolski, zwrócił uwagę na iluzję, jaką jest oczekiwanie na to, że wolny rynek jest w stanie sam stworzyć wartości kulturalne.

Podczas debaty odnotowano, że wartości narodowe, a nie paneuropejskie i kosmopolityczne, powinny być drogowskazem dla szeroko rozumianej kultury i jej twórców.

Wspomniano także o potrzebie odzyskania etosu polskiej inteligencji, aby stała się ona przewodnikiem społeczeństwa w czasach przełomu.

Wypowiedziom panelistów przysłuchiwał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który również określił się jako zwolennik mecenatu państwa.

"Oczekujemy na opisanie polskiej rzeczywistości na poziomie Faulknera, który pokazał, że nawet zaścianek można opisywać w sposób uniwersalny. Ale do tego musi się trafić taki talent, ale muszą też być zdjęte okowy w ramach samej literatury - poprzez zakwestionowanie tego, co obecnie w literaturze dominuje" - mówił prezes Kaczyński.

"Jestem zdecydowanym zwolennikiem mecenatu państwowego, ale musimy sobie zdawać sprawę i z tego, że państwo nie może zdziałać wszystkiego - nawet jakby było w stanie bardzo celnie - sypnąć groszem - to Faulknera tak od razu z tego nie będzie" - dodał.

W odbywającym się równolegle panelu "Finanse Publiczne - redukcja zadłużenia czy wzrost gospodarczy?", który moderowała wiceszefowa PiS Aleksandra Natalli-Świat, mówiono m.in. o priorytetach polityki gospodarczej Polski w najbliższych latach oraz o tym, jak pogodzić konieczność ograniczania zadłużenia z polityką prorozwojową.

W wieczornej serii paneli uczestnicy kongresu i goście będą debatowali na temat "Jaka Rzeczypospolita? Nowoczesne państwo w centrum Europy - projekt Konstytucji Prawa i Sprawiedliwości", który poprowadzi wiceszef PiS Przemysław Gosiewski. W debacie udział wzięli m.in. dr Bolesław Banaszkiewicz i socjolog Michał Drozdek.

W czasie dyskusji porównane zostaną propozycje PiS i PO dotyczące ustawy zasadniczej. Debatę zdominuje jednak zaprezentowany na początku tego roku projekt konstytucji autorstwa PiS.

Debatę "Wymiar sprawiedliwości bliżej obywateli" poprowadzi poseł Andrzej Dera, a wezmą w niej udział m.in.: b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, posłanka PiS Beata Kempa oraz Wojciech Gajos ze Stowarzyszenia Doradców Prawnych. Uczestnicy tej debaty będą mówić m.in. o pomysłach na nowoczesny wymiar sprawiedliwości; w tym o sposobach zwiększenia dostępności obywateli do usług prawniczych.

W panelu "Badania kosmiczne - szansą dla polskiego przemysłu i polskiej nauki", moderowanym przez Ryszarda Czarneckiego wezmą udział m.in. współinicjator intergrupy "Sky and space" w Parlamencie Europejskim, eurodeputowany PiS Tomasz Poręba oraz Bartosz Buszke z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Uczestnicy debaty będą mówić o potrzebie włączenia Polski w międzynarodową współpracę kosmiczną.

W debacie "Nowoczesny Śląsk szansą rozwoju Polski", prowadzonej przez posłów Wojciecha Szaramę i Izabelę Kloc z udziałem dr Tomasza Heryszka z Uniwersytetu Śląskiego i prof. Krystiana Probierza z Politechniki Śląskiej mowa będzie m.in. o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego. Uczestnicy debaty poruszą sprawę utworzenia specjalnego, rozwojowego programu dla Śląska i programu inwestycji w górnictwie do 2015 r.(PAP)

kpr/ tgo/ rpo/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)