Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na liście Kwaśniewskiego m.in. Biedroń, Grodzka, Kwiatkowski, Olechowski

0
Podziel się:

Posłowie Ruchu Palikota: Robert Biedroń i Anna Grodzka oraz b. prezes TVP
Robert Kwiatkowski i b. szef MSZ Andrzej Olechowski - to według rzecznika RP Andrzeja Rozenka
niektóre osoby mające pojawić się na współtworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego liście do PE
Europa Plus.

Posłowie Ruchu Palikota: Robert Biedroń i Anna Grodzka oraz b. prezes TVP Robert Kwiatkowski i b. szef MSZ Andrzej Olechowski - to według rzecznika RP Andrzeja Rozenka niektóre osoby mające pojawić się na współtworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego liście do PE Europa Plus.

W piątek Kwaśniewski zadeklarował po spotkaniu z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że jest gotów współtworzyć wspólną centrolewicową listę do europarlamentu pod roboczą nazwą Europa Plus. Nie wykluczył, że będzie kandydował do PE.

Rozenek powiedział PAP w poniedziałek, że z Ruchu Palikota na liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajdą się na pewno Robert Biedroń i Anna Grodzka. Uzasadniał, że udowodnili swą dotychczasową działalnością, że są przygotowani do tego, by kandydować. "To nie jest oczywiście koniec nazwisk z Ruchu Palikota, natomiast ja mówię tylko o tym, co już jest pewne" - zastrzegł.

Dodał nazwisko obecnego europosła Marka Siwca, ponadto według niego "dołączy do tego Robert Kwiatkowski", kiedyś szef TVP, a obecnie członek rady programowej przy think tanku Ruchu Palikota. Kwiatkowski przygotował m.in. propozycje ugrupowania dotyczące zmian w mediach publicznych.

Według Rozenka, z listy Europa Plus ma kandydować też Andrzej Olechowski, w przeszłości jeden z założycieli PO. Rozenek przypomniał, że Olechowski brał udział w jednym z kongresów Ruchu poświęconych przedsiębiorczości. "Jest z nami, myślę, że będzie chciał poświęcić się pracy dla Polski w europarlamencie i to jest bardzo mocna figura oczywiście" - podkreślił Rozenek.

PAP nie udało się w poniedziałek skontaktować z Kwiatkowskim i Olechowskim.

Rozenek spodziewa się, że na liście znajdzie się również "spory zestaw znanych polityków z SLD". "Ale tutaj nie chciałbym jeszcze przesądzać o żadnych nazwiskach, bo byłoby to niegrzeczne przed oficjalnymi rozmowami" - zastrzegł. Według niego, Europa Plus chce docelowo przedstawić 50 kandydatów do PE.

Na pytanie o Wandę Nowicką, niedawno wyrzuconą z klubu RP, i na uwagę, że b. prezydent zapowiedział, że Europa Plus także z nią będzie rozmawiać o liście, Rozenek odparł: "Ale Aleksander Kwaśniewski na pewno nic nie mówił na temat startu Wandy Nowickiej do europarlamentu, szczerze mówiąc, nic nie słyszałem o takich propozycjach".

Europoseł Marek Siwiec powiedział PAP, że będą trwały prowadzone przez Kwaśniewskiego rozmowy polityczne, mające na celu łączenie środowisk centrolewicowych. Pytany, czy b. prezydent będzie chciał spotkać się z szefem SLD Leszkiem Millerem, Siwiec odparł, że "tak, tak jak zapowiedział". Na pytanie, kiedy może dojść do takiego spotkania, odpowiedział, że w tym tygodniu Kwaśniewski jest za granicą. "Z tego co wiem, to jak wróci, będzie układał swój kalendarz" - dodał.

Pytany o wypowiedzi szefa Sojuszu, który oświadczył, że SLD "nie może się zniżyć do poziomu uprawianej przez Palikota polityki" i skrytykował Kwaśniewskiego za to, że ogłosił tworzenie centrolewicowej listy z Siwcem i Palikotem, europoseł odparł, że głosy wychodzące z SLD nie są jednolite. Wymienił w tym kontekście "przyjazną i otwartą" postawę posła SLD Ryszarda Kalisza.

Do szefa SLD Leszka Millera list skierował przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz. Napisał m.in., że - obserwując ostatnie wypowiedzi lidera Sojuszu - "nie może wyjść ze zdziwienia". "Kiedy mówisz o zniżaniu się do pewnego poziomu w polityce, przypominam sobie Ciebie i Twoją drużynę z wyborów z 2007 roku, pamiętając, jak gorąco zachęcałeś do głosowania na listę Samoobrony w całym kraju" - napisał Filemonowicz.

Miller we wrześniu 2007 roku zrezygnował z członkostwa w SLD, protestując w ten sposób przeciw decyzji kierownictwa partii o nierekomendowaniu go jako kandydata Sojuszu na listę wyborczą centrolewicowej koalicji Lewica i Demokraci (SLD, SdPl, PD, UP). W wyborach wystartował z listy Samoobrony; mandatu wówczas nie uzyskał.

Filemonowicz zaapelował do Millera, "by się opamiętał", bo wszystkie liczące się partie centrolewicy albo już się zaangażowały, albo opowiedzą się za projektem Europa Plus.

W piątek Palikot mówił, że porozumienie w sprawie wspólnego tworzenia centrolewicy zawarto już z SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy; toczą się także zaawansowane rozmowy z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym i Partią Kobiet.

Filemonowicz powiedział PAP, że 6 marca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Europy Plus z zarządem Partii Kobiet; jak zaznaczył, trwają także rozmowy ze Stronnictwem Demokratycznym. Poinformował, że w czwartek w Nowym Sączu ma się odbyć spotkanie działaczy partii wspierających Europę Plus; jak mówił, oprócz niego, weźmie w nim udział m.in. szef Unii Lewicy Piotr Musiał.

Siwiec powiedział PAP, że w najbliższym czasie organizowane będzie "pospolite ruszenie, jakim jest zbieranie ludzi zainteresowanych Europą Plus". W tym tygodniu odbędą się spotkania przedstawicieli Europy Plus w całym kraju - w poniedziałek w Opolu oraz w Wałbrzychu; we wtorek we Wrocławiu pod hasłem "Jestem Europejczykiem, jestem Polakiem", a także w Jeleniej Górze; w środę w Legnicy.

"Przedstawiamy szeroko rozumiane założenia Ruchu i zbieramy adresy e-mailowe od tych, którzy chcą utrzymać z nami kontakt" - powiedział Siwiec.

Zapowiedział, że działacze Europy Plus będą pracowali nad deklaracją programową ruchu; według niego może być gotowa w drugiej połowie marca. Europoseł poinformował, że w ciągu tygodnia lub dwóch ruszy strona internetowa; gotowe jest już logo, którym będzie posługiwał się ruch - jest to niebieski napis Europa z pomarańczowym plusem.

Sylwia Dąbkowska (PAP)

sdd/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)