Notowania

zgłoszenie
22.09.2009 13:59

Na Mazowszu najmniej zgłoszeń na bezpłatną cytologię

W zeszłym roku - od stycznia do października - na bezpłatne badania cytologiczne zgłosiło się jedynie 16 proc. kobiet, do których wysłano zaproszenia. W województwie mazowieckim odsetek ten był najniższy i wynosił zaledwie 11,2 proc. Właśnie dlatego Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego zorganizowało konkurs "Zdrowie pięknem kobiety", który zachęcić ma do wykonywania badań profilaktycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

W zeszłym roku - od stycznia do października - na bezpłatne badania cytologiczne zgłosiło się jedynie 16 proc. kobiet, do których wysłano zaproszenia. W województwie mazowieckim odsetek ten był najniższy i wynosił zaledwie 11,2 proc. Właśnie dlatego Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego zorganizowało konkurs "Zdrowie pięknem kobiety", który zachęcić ma do wykonywania badań profilaktycznych.

Konkurs potrwa do grudnia. We wtorek na konferencji prasowej zainaugurowano jego drugi etap. Skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, zameldowanych na terenie województwa mazowieckiego, które skorzystają z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, czyli odpowiedzą na wysłane do nich zaproszenie na badanie.

"Liczba kobiet w województwie mazowieckim, które wykonały badania cytologiczne w ramach Programu Profilaktyki, wzrosła o 18 tys. w porównaniu do roku ubiegłego. Mam nadzieję, że do końca roku jeszcze więcej kobiet skorzysta z bezpłatnego, bezbolesnego badania. Chcemy nagradzać kobiety za dbanie o siebie. Nasz konkurs jest zachętą, ale najważniejszym powodem powinno być zdrowie" - powiedziała dyrektor Mazowieckiego Centrum Zdrowia Publicznego Katarzyna Paczek.

"Wczesne wykrycie raka to nie wyrok śmierci, ale szansa na wyleczenie. Przy regularnym wykonywaniu cytologii rak szyjki macicy może być wykryty w na tyle wczesnym stadium, że po leczeniu możliwe jest nawet rodzenie dzieci" - przekonywał dr Jerzy Giermek z Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyki Raka Piersi i Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Dr Piotr Bobkiewicz koordynujący Program Profilaktyki Raka Szyjki Macicy na Mazowszu poinformował, że choć zachorowalność na ten nowotwór nie jest w Polsce wyższa niż w innych krajach europejskich, znacznie wyższa jest umieralność.

Zdaniem specjalistów kobiety nie zgłaszają się na badania z powodu niewiedzy. "Wiele kobiet przekonanych jest, że gdy coś się wykryje, to umrą. Tymczasem wczesne wykrycie nowotworu może je uratować. Staramy się dotrzeć do wszystkich. Tam, gdzie brakuje specjalistów, wysyłamy specjalny autobus. Ale kobiety i tak niechętnie się badają, nawet gdy stoi pod ich domem. Próbujemy angażować Kościół, samorządy, każdy może być naszym sprzymierzeńcem" - mówił Giermek.

"Bez chęci i zaangażowania kobiet, bez świadomości, dlaczego warto się badać, sytuacja się nie zmieni" - mówiła Paczek. Dodała, że problem raka szyjki macicy dotyczy często młodych kobiet rozpoczynających dopiero życie seksualne, które nie mają jeszcze nawyku dbania o swoje zdrowie.

Giermek podkreślił, że na Mazowszu badań wykonuje się bardzo dużo, ale duża jest też liczba ludności, więc dotarcie do wszystkich potencjalnych pacjentek jest trudne. Bobkiewicz dodał, że wiele osób mieszkających w Warszawie zameldowanych jest gdzie indziej, co może fałszować nieco statystyki. W stolicy jest też wiele kobiet, które same szukają sposobów na poprawę swojego stanu zdrowia i leczą się prywatnie. "Szacuje się, że nawet dwa razy więcej cytologii, niż w wykonuje się w ramach NFZ, robionych jest prywatnie" - powiedział Bobkiewicz.

Bezpłatne badanie cytologiczne przysługuje każdej kobiecie pomiędzy 25. a 59. rokiem życia, raz na trzy lata. Ośrodki koordynujące programy profilaktyczne wysyłają kobietom imienne zaproszenia z terminem i adresem ośrodka, w którym mogą wykonać cytologię. Jednak kobiety na badania - zarówno cytologiczne, jak i mammograficzne - zgłaszają się niechętnie.(PAP)

akw/ bno/ jbr/

Tagi: zgłoszenie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz