Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na olsztyńskich cmentarzach kwestowali artyści i harcerze

0
Podziel się:

Na olsztyńskich cmentarzach, zarówno tych, na których odbywają się pochówki
jak i tych nieczynnych, wpisanych do rejestru zabytków, kwestowano w czwartek na rzecz odnawiania
starych grobów. Odwiedzający chętnie wrzucali do puszek nawet drobne kwoty.

Na olsztyńskich cmentarzach, zarówno tych, na których odbywają się pochówki jak i tych nieczynnych, wpisanych do rejestru zabytków, kwestowano w czwartek na rzecz odnawiania starych grobów. Odwiedzający chętnie wrzucali do puszek nawet drobne kwoty.

Kwesta na rzecz starych nekropolii odbywała się we czwartek na wszystkich olsztyńskich cmentarzach. Pieniądze do puszek zbierali samorządowcy na czele z prezydentem miasta Piotrem Grzymowiczem, artyści (m.in. Piotr Bałtroczyk i aktorka Irena Telesz), dziennikarze lokalnych mediów, a także harcerze.

"Zauważyłem dwie szkoły zbierania pieniędzy: jedni pokrzykiwali i czynili wkoło siebie sporo zamieszania, co było skuteczne, bo przechodzący obok nie mogli udawać, że nie widzą kwestującego, inni stali w ciszy i czasem tylko pobrzękiwali puszką. Ja byłem w tej drugiej opcji ale i tak nie narzekałem na brak wrzucających do puszki" - powiedział PAP pisarz Mariusz Sieniewicz, który kwestował na olsztyńskim cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie.

Sieniewicz w rozmowie z PAP zauważył, że olsztyniacy znali cel zbiórki i chętnie wrzucali datki, choć nie były to wysokie kwoty.

Na zamkniętym już, zabytkowym cmentarzu św. Jakuba kwestowali harcerze i uczniowie. Jeden z nich Andrzej Kasparek powiedział PAP, że nie musiał specjalnie prosić o datki. "Ludzie nie odmawiają, wrzucają ile mogą, jedni mniej, inni więcej" - mówił.

We czwartek w Olsztynie było chłodno, ale słonecznie. Wielu ludzi odwiedzało nie tylko groby bliskich lecz także stare, zabytkowe nekropolie św. Jakuba i św. Józefa, na których chowano mieszkańców przedwojennego Allenstein (Olsztyna).

Większość grobów na tych cmentarzach jest zniszczonych, na niektórych widać niemieckie napisy, mało którą mogiłą opiekują się bliscy, czy znajomi. To właśnie na tych nekropoliach z pieniędzy zebranych podczas kwesty 1 listopada od kilku lat odnawiane są najcenniejsze pod względem historycznym i artystycznym groby.

We czwartek wielu mieszkańców Olsztyna przynosiło na zapadnięte w ziemię, anonimowe już mogiły na cmentarzach św. Józefa i św. Jakuba znicze i kwiaty.

Podczas dziewięciu poprzednich kwest na olsztyńskich cmentarzach zebrano w sumie ok. 150 tys. zł, za co odnowiono blisko 200 grobów. (PAP)

jwo/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)