Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Podbeskidziu sytuacja powodziowa normalizuje się

0
Podziel się

Biała (PAP) - Normalizuje się sytuacja powodziowa na Podbeskidziu. W środę woda na
zalanych terenach opadała. Synoptycy ostrzegają jednak przed opadami, miejscami intensywnymi.

bEhUJZYl

Biała (PAP) - Normalizuje się sytuacja powodziowa na Podbeskidziu. W środę woda na zalanych terenach opadała. Synoptycy ostrzegają jednak przed opadami, miejscami intensywnymi.

W Wilamowicach (Śląskie) pod wodą pozostaje około 150 ha. Wiceburmistrz Stanisław Gawlik powiedział, że wody ubywa. Po obniżeniu stanu w rzekach, woda odpływa wyrwą w wale w Jawiszowicach, która w pierwszych godzinach powodzi doprowadziła do zatopienia między innymi okolic Dankowic.

We wtorek samorządowcy z Wilamowic i Brzeszcz (Małopolskie) ustalili, że na razie wyrwa nie będzie łatana - to umożliwi ujście jak największej ilości wody z zalanych rejonów. Dopiero później wał zostanie prowizorycznie naprawiony.

bEhUJZYn

"Wał był niedokończony, zbyt niski. Woda najpierw go przelała, a potem przerwała i poszła na nasze sołectwo Dankowice. (...) Po śląskiej stronie wał został solidnie wykonany. Nic się teraz nie stało. Po małopolskiej stronie zaniedbano prace, nie skończono ich na około 1,6 km i właśnie stamtąd woda poszła" - tłumaczył już w poniedziałek wiceburmistrz Stanisław Gawlik.

Samorząd w Wilamowicach utworzył konto bankowe, z którego pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla poszkodowanych podczas powodzi. Pieniądze można wpłacać na konto: Beskidzki Bank Spółdzielczy 73 8111 0009 2001 0031 4891 0015 z dopiskiem "Pomoc dla powodzian".

W Czechowicach-Dziedzicach ratownicy dowożą żywność do zalanych domostw. Wypompowywana jest woda z zalanych obszarów. Od wtorku pracę przy oczyszczaniu terenu rozpoczęło 20 osadzonych z Zakładu Karnego w Jastrzębiu Zdroju.

Rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz podała, że przejezdny dla samochodów poniżej 3,5 tony jest także most na Sole w Kobiernicach na drodze krajowej 52. Dla ruchu została otwarta droga wylotowa z Bielska-Białej do Żywca w rejonie powstającej bielskiej obwodnicy wschodniej.

bEhUJZYt

Synoptycy z Biura Prognoz Hydrologicznych IMiGW w Krakowie podali, że spodziewane są opady, miejscami intensywne. Lokalnie mogą przejść burze. Na Skawie i Sole mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. (PAP)

szf/ abr/ jra/

bEhUJZYO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)