Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Podkarpaciu znane i nowe festiwale muzyczne wiosną i latem

0
Podziel się:

Nowy festiwal Przemyski Meeting Bluesowy - Blues nad Sanem, Festiwal
Przestrzeni Miejskiej, 51. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką
Rozsypaniec znajdą się wśród imprez, które odbędą się wiosną i latem na Podkarpaciu.

Nowy festiwal Przemyski Meeting Bluesowy - Blues nad Sanem, Festiwal Przestrzeni Miejskiej, 51. Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką Rozsypaniec znajdą się wśród imprez, które odbędą się wiosną i latem na Podkarpaciu.

Festiwalowy cykl zainauguruje nowa impreza w Przemyślu poświęcona muzyce bluesowej Przemyski Meeting Bluesowy - Blues nad Sanem, który odbędzie się w dniach 1-2 maja. Gwiazdą imprezy będzie gitarzysta i wokalista Leon Hendrix, brat słynnego Jimiego. Organizatorem nowego festiwalu będzie Przemyskie Centrum Kultury i Nauki Zamek.

Jak poinformowała PAP Aniceta Klimaszewska z przemyskiego centrum, pomysł nowego festiwalu bluesowego narodził się pod wpływem dużej grupy przemyskich sympatyków tego gatunku muzyki. "Z bluesa, najogólniej mówiąc, wywodzą się wszystkie gatunki muzyki rozrywkowej. Naszą ideą było to, żeby w dwa dni pokazać dwa jego różne odcienie: bluesa akustycznego i bluesa elektrycznego" - powiedziała Klimaszewska.

W pierwszej edycji festiwalu swój udział zapowiedziały takie zespoły jak Los Agentom z Polski, Dave Ellis Blues Band z Wielkiej Brytanii i Śląska Grupa Bluesowa.

"Wraz z elektryfikacją instrumentów i gitar nastąpiła ekspansja bluesa elektrycznego i muzyki blues-rockowej, której królem był i do dzisiaj jest Jimi Hendrix. Trudno wyobrazić sobie innej, mówiąc przenośnie, wisienki na torcie niż jego rodzony brat Leon. Wystąpi on pierwszy raz w Polsce" - zauważyła Klimaszewska. Jak wyjaśniła, drugi dzień festiwalu ma być niejako hołdem złożonym Jimiemu Hendriksowi.

Dzień wcześniej - 1 maja - Leon Hendrix weźmie udział w biciu gitarowego rekordu Guinnessa na wrocławskim rynku.

Maj w Rzeszowie zdominuje druga edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, który odbędzie się w dniach od 11 do 14. Jest to jedyna impreza w kraju, poświęcona zagadnieniom architektury, urbanistyki, rewitalizacji, socjologii współczesnego miasta oraz kierunkom jego rozwoju. Choć impreza ruszy dopiero w maju, już można oglądać wystawę zdjęć prezentujących współczesną architekturę i dzieła sztuki największej dzielnicy biznesu w Europie - podparyskiej La Defense. Wystawa prezentowana jest w budynku Filharmonii Podkarpackiej.

Od 19 do 26 maja odbywać się będzie 51. Muzyczny Festiwal w Łańcucie - jeden z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce. Wśród gwiazd, które na nim wystąpią, znalazł się wybitny amerykański organista Cameron Carpenter, który wystąpi po raz pierwszy w Polsce, zdobywczyni I miejsca konkursu Wieniawskiego Soyoung Yoon z Korei Płd., a także znana polska sopranistka Ewa Małas-Godlewska i rosyjski wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski.

Tegoroczna łańcucka impreza odbywać się będzie pod hasłem "Na skrzydłach muzyki", a w programie przeważać będzie muzyka kameralna. Odbędzie się łącznie 9 koncertów, w tym jeden nocny. Ciekawostką tegorocznego festiwalu będzie występ Zespołu Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu Floripari, który zaprezentuje się w strojach z epoki i zagra na instrumentach historycznych lub ich kopiach wykonanych z uwzględnieniem dawnych technik.

Lato należeć będzie do wykonawców muzyki dawnej oraz turystycznej, poetyckiej i folkowej. Na czas od 15 do 19 sierpnia w w Dołżycy i Cisnej zaplanowano trzecią już edycję Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką Rozsypaniec, który wcześniej, od 2001 roku, odbywał się pod nazwą Festiwal Sztuk Różnych Bieszczadzkie Anioły.

Organizatorzy zapewniają, że - wzorem lat minionych - na festiwalu nie zabraknie gwiazd. Swój udział zapowiedziała już m.in. Renata Przemyk i znana grupa Słodki Całus od Buby. Ponadto w ramach Rozsypańca zaplanowano spektakl teatralny, wystawy zdjęć, konkursy poetycki, fotograficzny i piosenki, warsztaty gitarowe i poetyckie.

Na zakończenie wakacji, tradycyjnie w ostatni pełny tydzień sierpnia, w dniach 19-26 odbędzie się XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej - Pieśń Naszych Korzeni, jeden z największych tego typu festiwali w Europie. Organizatorzy nie zdradzają jeszcze programu jubileuszowej edycji imprezy, ale zapewniają, że nie zabraknie wybitnych artystów, wykonujących muzykę dawną.(PAP)

api/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)