Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Na Suwalszczyźnie powstanie najwyższy termometr świata

0
Podziel się

Najwyższy termometr świata o wysokości 42 metrów ma powstać na
Suwalszczyźnie k. Wiżajn (Podlaskie), na polskim biegunie zimna - poinformowała PAP dyrektor
Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej (SIRT) Elżbieta Niedziejko.

bEgQdwPV

Najwyższy termometr świata o wysokości 42 metrów ma powstać na Suwalszczyźnie k. Wiżajn (Podlaskie), na polskim biegunie zimna - poinformowała PAP dyrektor Suwalskiej Izby Rolniczo-Turystycznej (SIRT) Elżbieta Niedziejko.

Termometr ma być jednym z elementów Światowego Centrum Pogody, które ma powstać w miejscowości Bolcie na Suwalszczyźnie na trójstyku granic Polski, Litwy i obwodu kaliningradzkiego. Jak poinformowała Niedziejko, starostwo powiatowe w Suwałkach wydzieliło już działkę o pow. 10 ha na ten cel.

Centrum pogody ma być zlokalizowane na polskim biegunie zimna, czyli na Suwalszczyźnie. Tam zimą termometry wskazują zwykle najniższe temperatury, pada najwięcej śniegu, a koło Wiżajn najmocniej wieje wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

bEgQdwPX

"To jeden z argumentów, które spowodowały, że tam umieścimy światowe centrum pogody. Innym argumentem jest piękny krajobraz, który można będzie oglądać latem, zwiedzając to miejsce" - powiedziała PAP Niedziejko.

Projekt zakłada, że w ramach Światowego Centrum Pogody znajdzie się również Muzeum Termometru oraz Centrum Interpretacji Pogody. Dodatkowym elementem przyciągającym turystów ma być Dolina Mamutów.

Według Niedziejko, w projekcie chodzi o to, aby o polskim biegunie zimna nie tylko się dużo mówiło przy okazji ataku zimy, ale aby można było zwiedzić to miejsce i zobaczyć jego atrakcje.

SIRT przygotowała projekt strategii całej inwestycji, która ma być finansowana z funduszy unijnych. (PAP)

bEgQdwQd

bur/ bk/

bEgQdwQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)