Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Naczelna Izba Lekarska wzywa MZ do zapłaty ponad 3,4 mln zł

0
Podziel się:

Naczelna Izba Lekarska wezwała Ministerstwo Zdrowia do zapłaty zaległości
sięgających ponad 3,4 mln zł. Jeżeli pieniądze nie zostaną przekazane wystąpimy na drogę sądową -
powiedział we wtorek PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Naczelna Izba Lekarska wezwała Ministerstwo Zdrowia do zapłaty zaległości sięgających ponad 3,4 mln zł. Jeżeli pieniądze nie zostaną przekazane wystąpimy na drogę sądową - powiedział we wtorek PAP prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Dodał, że zobowiązania finansowe resortu zdrowia wobec NIL dotyczą lat 2007 - 2009. Są one związane z kosztami wykonywania zadań przejętych przez samorząd lekarski od administracji państwowej. MZ ma siedem dni od daty otrzymania wezwania na wypłatę pieniędzy wraz z odsetkami. Jeżeli tego nie zrobi, sprawa zostanie przekazana do sądu.

"Izby lekarskie wypełniają zadania nałożone na nie przez administrację państwową. Należy do nich m.in. prowadzenie rejestru lekarzy, wystawianie zaświadczeń lekarzom, którzy chcą pracować za granicą, sprawy związane z odpowiedzialnością zawodową: prowadzenie urzędu rzecznika odpowiedzialności zawodowej, sądu lekarskiego. Zgodnie z ustawą Ministerstwo Zdrowia co roku powinno przekazywać samorządowi lekarskiemu pieniądze na te czynności, które nałożyło państwo, ale tego nie robi" - podkreślił Hamankiewicz.

"Nie może być tak, że te czynności będą finansowane ze składek lekarskich, które i tak są opodatkowane. Izba powinna przeznaczać swoje środki na kształcenie lekarzy. Gdyby zadania nałożone na nas przez administrację państwową wykonywały urzędy wojewódzkie, koszty byłyby znacznie większe, od pieniędzy, których zwrotu się domagamy" - dodał.

Hamankiewicz powiedział, że NIL wielokrotnie próbowała porozumieć się z Ministerstwem Zdrowia w sprawie zaległości. "Argumentowano, że nie ma pieniędzy, chociaż nie podważano naszego prawa do nich. Ale przecież nie jest to żadna argumentacja. Jeżeli szpital ma długi, to firma windykacyjna nie pyta, czy ma pieniądze na ich spłatę. Wystawiliśmy wezwanie do zapłaty, jeżeli nie zostanie ono zrealizowane wystąpimy na drogę sądową. Podobne wezwania będą wystawiały Okręgowe Izby Lekarskie" - podkreślił.(PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

pro/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)