Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nafta Polska: 6 podmiotów na krótkiej liście dla grupy chemicznej

0
Podziel się:

Nafta Polska zakwalifikowała sześć podmiotów na krótką listę inwestorów, z
którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - poinformował w
czwartek na konferencji prasowej prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła.

Nafta Polska zakwalifikowała sześć podmiotów na krótką listę inwestorów, z którymi będą prowadzone negocjacje w sprawie zakupu pierwszej grupy chemicznej - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezes Nafty Polskiej Marek Karabuła.

Nafta Polska w imieniu Skarbu Państwa sprzedaje akcje pierwszej grupy chemicznej, w skład której wchodzą: Ciech, Zakłady Azotowe Tarnów i Kędzierzyn. Zgodnie z rządowym planem prywatyzacji, spółki z tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej mają być sprywatyzowane do końca tego roku.

Do kolejnego etapu prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej zostały dopuszczone następujące podmioty: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum w skład, którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich tych trzech spółek jednemu inwestorowi do końca 2009 roku. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.

Prezes Nafty Polskiej nie chciał podać konkretnej liczby inwestorów, którzy złożyli oferty na wszystkie trzy spółki. "Co najmniej jeden inwestor złożył takie oferty. To stanowi tajemnicę naszych negocjacji. Jeżeli dany inwestor wiedziałby, że jest jedynym, to jego pozycja negocjacyjna byłaby zdecydowanie silniejsza" - wyjaśnił. Dodał jednocześnie, że wszystkie podmioty złożyły też oferty na pojedyncze spółki.

Karabuła ocenił, że Nafta Polska traktuje m.in. firmy PCC SE, NQI oraz UAB Achema Group jako podmioty strategiczne, biorąc pod uwagę ich aktywność inwestycyjną w sektorze chemicznym.

Wiceprezes Nafty Polskiej Wiesław Skwarko poinformował, że wszyscy inwestorzy, którzy znaleźli się na krótkiej liście, są zainteresowani procesami konsolidacji w polskim przemyśle chemicznym.

Karabuła wyjaśnił, że Nafta Polska rozmawiając z inwestorami wskazuje na konsolidację podmiotów Wielkiej Syntezy Chemicznej i zaangażowanie w polski przemysł chemiczny - "tak, aby w krótkim czasie inwestorzy mogli odnieść sukces rozumiany jako wzrost wartości tych firm oraz wprowadzanie nowych produktów".

Skwarko poinformował, że decydującym kryterium prywatyzacji Wielkiej Syntezy Chemicznej będzie cena proponowana przez inwestora. "Głównym kryterium wyboru końcowego oferenta będzie maksymalizacja przychodów ze sprzedaży tych trzech firm" - podkreślił.

Karabuła dodał, że propozycje cenowe przedstawione przez chętnych na kupno spółek z pierwszej grupy chemicznej są atrakcyjne i zawierają premię w stosunku do wyceny rynkowej. Nie wykluczył, że Ciech i Zakłady Azotowe Tarnów zostaną wycofane z Giełdy Papierów Wartościowych.

"Propozycje cenowe są atrakcyjne, oczekujemy premii i jest ona oferowana wobec wyceny rynkowej z dnia złożenia oferty. Opinie inwestorów co do pozostawienia dwóch spółek na GPW są podzielone. Dla nas wycofanie z GPW nie jest priorytetem, ale nie wykluczamy takiego scenariusza" - powiedział Karabuła.

Prezes Nafty mówił w środę dziennikarzom, że inwestor, który kupi akcje spółek pierwszej grupy chemicznej, może w krótkim czasie przejąć także Zakłady Azotowe Anwil. Anwil jest jednym z największych producentów nawozów azotowych w kraju - produkuje saletrę amonową i saletrzak; jest jedynym w Polsce producentem suspensyjnego polichlorku winylu. Głównym akcjonariuszem spółki jest PKN Orlen.

Karabuła powiedział, że Nafta będzie wskazywała inwestorom na "synergie", które zachodzą pomiędzy spółkami Wielkiej Syntezy Chemicznej a Anwilem. Zapowiedział, że oferty wiążące od inwestorów powinny wpłynąć w drugiej połowie listopada.

Należąca do Skarbu Państwa Nafta Polska została upoważniona do zbycia 36,68 proc. kapitału zakładowego SP w spółce Ciech SA. Spółka zaprosiła też do negocjacji oferentów chętnych na zakup łącznych udziałów SP i Nafty Polskiej w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (52,56 proc.) oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn-Koźle, ZAK SA (86,28 proc.). Wszystkie trzy przedsiębiorstwa tworzą tzw. Wielką Syntezę Chemiczną.

Dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów resort skarbu chce doprowadzić do ich konsolidacji. (PAP)

dol/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)