Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda Architektoniczna "Polityki" dla Biblioteki Akademickiej w Katowicach

0
Podziel się:

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
zwyciężył w konkursie tygodnika "Polityka" na najlepszą realizację 2011 r. Nagrodę przyznano po raz
pierwszy, wręczono ją we wtorek w Warszawie.

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach zwyciężył w konkursie tygodnika "Polityka" na najlepszą realizację 2011 r. Nagrodę przyznano po raz pierwszy, wręczono ją we wtorek w Warszawie.

Nagrodę Architektoniczną "Polityki" otrzymał minimalistyczny budynek katowickiej biblioteki o skromnej konstrukcji, którego czerwona elewacja wpisuje się w przemysłową zabudowę Katowic. Biblioteka - pieszczotliwie zwana "rudzielcem" - posiada tysiące okien. Światło przez nie wpadające stanowi naturalny wystrój wnętrza budynku. Autorem projektu nagrodzonego Grand Prix jest Biuro Architektoniczne HS99 z Koszalina, inwestorem - Konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

"Zadaniem architektów naszego pokolenia jest przede wszystkim porządkowanie przestrzeni, tego chaosu, który nas otacza, potem dopiero dopasowywanie budynku do jego funkcji i przeznaczenia" - powiedział we wtorek PAP jeden z architektów katowickiej biblioteki Dariusz Herman.

Chaotyczna urbanistyka i monstrualne, krzykliwe budynki to - zdaniem redaktora naczelnego "Polityki" Jerzego Baczyńskiego - główne grzechy, jakie popełniono w przestrzeni publicznej po 1989 r. Na wtorkowej gali wręczenia nagród redaktor podkreślił jednak, że w ostatnich 20 latach powstało także wiele dobrych realizacji. "Czas im podziękować" - powiedział, tłumacząc ustanowienie nowej nagrody.

Obok "rudzielca" z Katowic do finału zakwalifikowały się także: budynek usługowo-apartamentowy Thespian we Wrocławiu, dom handlowy VitkAc w Warszawie, 19 Dzielnica - zabudowa fragmentu dzielnicy Wola w Warszawie oraz kościół w Tarnowie nad Wisłą. Budynki wytypowali czytelnicy tygodnika.

W jury pierwszej edycji Nagrody Architektonicznej "Polityki" zasiedli m.in.: malarz Edward Dwurnik, pisarz Janusz Głowacki, artysta-fotografik Nicolas Grospierre, scenograf Allan Starski, architekt Robert Konieczny i redaktor naczelny tygodnika "Polityka" Jerzy Baczyński.

Jurorzy powiedzieli PAP, że tym, co przemawiało za katowickim "rudzielcem", były: jego prosta konstrukcja oraz dopasowanie do przemysłowej zabudowy Śląska. Grospierre, mówiąc o nagrodzonej realizacji, podkreślił, że jest "funkcjonalna, estetyczna, nowoczesna, wartościowa dla użytkowników, ale nie przeszkadza otoczeniu". Z kolei Allan Starski zauważył, że "architektura nie może być za bardzo indywidualna, ale musi pokazywać czas". "Ona jest odzwierciedleniem czasu, jest w niej prostota połączona z pewną odwagą, ten kolor jest odważny i elewacja jest wyrazista" - ocenił Starski.

Propozycje do nagrody mogli zgłaszać architekci, urbaniści oraz przedstawiciele organizacji i fundacji działających na rzecz poprawy przestrzeni publicznej. Można było głosować nie tylko na budynki, lecz także na rozwiązania urbanistyczne, prezentacje sztuki na zewnątrz, miejskie akcje i działania społeczne.

Łącznie zgłoszono 117 propozycji. Realizacje wytypowane przez użytkowników portalu architektonicznego Bryla.pl zarekomendowała jego redaktor Agnieszka Rumińska. Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach to również zdaniem użytkowników tego serwisu najlepsza realizacja architektoniczna ubiegłego roku.

"Ta jednogłośność jury, ludzi z branży i publiczności internetowej jest zaskakująca" - oceniła w rozmowie z PAP Rumińska. "Rudzielec" - według niej - to budynek, który udowadnia, jak piękna może być prostota. Pomimo tego "u nas w Polsce panuje ciągle przeświadczenie, że to, co piękne, powinno być przeładowane, bogate i charakteryzować się nadmiarem kształtów" - mówiła. Redaktor portalu Bryla.pl doceniła też fakt, że architekci zmieścili się w państwowym budżecie przeznaczonym na tę placówkę. "Jest to też dowód na to, że architektura dobra, na europejskim poziomie, nie musi być astronomicznie droga" - zauważyła. (PAP)

mce/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)