Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagroda dla Romka Strzałkowskiego w 53. rocznicę Poznańskiego Czerwca 56

0
Podziel się:

Nagrodę "Chłopiec walczący w Budapeszcie" przekażą 28 czerwca przedstawiciele
Światowego Związku Kombatantów Węgierskiego Października dla Romka Strzałkowskiego, najmłodszej
ofiary Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku - poinformowała w czwartek Joanna Santorska z
gabinetu prezydenta Poznania.

Nagrodę "Chłopiec walczący w Budapeszcie" przekażą 28 czerwca przedstawiciele Światowego Związku Kombatantów Węgierskiego Października dla Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku - poinformowała w czwartek Joanna Santorska z gabinetu prezydenta Poznania.

Romek Strzałkowski, będzie druga osobą po Peterze Mansfeldzie, która otrzyma pośmiertnie tę nagrodę. "W imieniu rodziny nagrodę odbierze prezydent miasta i zostanie ona zdeponowana w Muzeum Poznańskiego Czerwca" - powiedziała PAP Santorska.

Nagroda to odlana w brązie płaskorzeźba przedstawiająca portrety Petera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego, autorstwa węgierskiego artysty Kornela Szekely.

Dzień wcześniej w Muzeum Poznańskiego czerwca otwarta zostanie wystawa poświęcona Romkowi Strzałkowskiemu.

13-letni Romek Strzałkowski był najmłodszą ofiarą poznańskich wydarzeń czerwcowych; został zastrzelony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa przed gmachem WUBP. 15-letni Peter Mansfeld był bohaterem rewolucji węgierskiej w 1956 r. W dwa lata później został aresztowany, skazany na śmierć, a w kilkanaście dni po osiągnięciu wieku 18 lat - powieszony.

Obchody 53. rocznicy wybuchu Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku rozpoczną się w najbliższą niedzielę mszą świętą w intencji pracowników zakładów, których pracownicy wzięli udział w Powstaniu. Po złożeniu kwiatów pod tablicami upamiętniającymi zryw robotniczy i mszy świętej w Kościele Ojców Dominikanów pod pomnikiem czerwca odbędzie się apel poległych.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "chleba i wolności!" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.

Według najnowszych badań IPN, zginęło w nich co najmniej 58 osób (w tym kilku żołnierzy i funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa), a kilkaset osób zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 746 osób aresztowano.

Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r. Szefem PZPR został wówczas Władysław Gomułka, z więzień i internowania wypuszczano więźniów politycznych, w tym kard. Stefana Wyszyńskiego.(PAP)

kpr/ ls/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)