Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagrody i wyróżnienia dla żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego

0
Podziel się:

Szef MON Tomasz Siemoniak wręczył w Warszawie w środę, w przededniu święta
Wojska Polskiego wyróżnienia i odznaczenia resortowe zasłużonym żołnierzom.

bEsgGnfp

Szef MON Tomasz Siemoniak wręczył w Warszawie w środę, w przededniu święta Wojska Polskiego wyróżnienia i odznaczenia resortowe zasłużonym żołnierzom.

Wyróżnieni wpisem do księgi honorowej Wojska Polskiego zostali też pośmiertnie czterej żołnierze, którzy w ciągu ostatniego roku polegli w Afganistanie lub zmarli w wyniku odniesionych tam ran.

"Także dzisiaj służba wojskowa to gotowość do poświęcenia tego, co ma się najcenniejsze - życia i zdrowia" - powiedział Siemoniak nawiązując zarówno do bitwy warszawskiej 1920 r., na pamiątkę której ustanowiono święto Wojska Polskiego, jak i do poległych w Afganistanie.

bEsgGnfr

"Pamiętajmy o nich, wspominajmy ich, dbajmy o ich groby, dbajmy o ich rodziny. To, co zrobili, to jest właśnie najwyższa cena, jaką może ponieść żołnierz za służbę swojej ojczyźnie" - mówił minister podczas uroczystości w centrum konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie.

Wpisami do księgi honorowej za wybitne osiągnięcia uhonorowano dowódców oraz jednostki wojskowe. Szef MON wręczył też tytuły zasłużonym żołnierzom i medale za zasługi dla obronności. W ten ostatni sposób uhonorowana została m.in. szeregowa z Narodowych Sił Rezerwowych, która uratowała kobietę potrąconą przez pociąg.

Z kolei podczas zamkniętej dla mediów uroczystości w MON Siemoniak wręczył wyróżnienia za działania bojowe w Afganistanie żołnierzom Wojsk Specjalnych - wpisami do księgi honorowej wyróżniono trzech operatorów z GROM-u i dwóch z Jednostki Wojskowej Komandosów.

W przemówieniu Siemoniak wymienił trzy najważniejsze dla wojska w ostatnim roku wydarzenia - przede wszystkim misję w Afganistanie, a także reformę dowodzenia oraz szykowane zmiany w tzw. ustawie pragmatycznej.

bEsgGnfx

Misja afgańska - przypomniał minister - zgodnie ze zobowiązaniami sojuszniczymi skończy się w 2014 r. "Te zmiany, które następują pod koniec w kontyngencie, to nie są zmiany wcale łatwiejsze niż te poprzednie. Poprzeczka wymagań jest coraz wyższa. Myślę, że aż do ostatniego dnia obecności naszych żołnierzy będziemy chcieli ich maksymalnie wspierać. Będziemy chcieli, żeby byli maksymalnie skupieni, skoncentrowani aż do samego końca, aż do wyjazdu ostatniego żołnierza" - deklarował szef MON. Po raz kolejny ocenił, że polscy żołnierze wyjadą z Afganistanu z podniesionym czołem.

Nawiązując do reformy systemu dowodzenia, która wejdzie w życie w przyszłym roku, szef MON podkreślił, że ma ona doprowadzić do tego, że siły zbrojne będą lepiej funkcjonowały i realizowały swoje zadania. Od 2014 zmieni się rola Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, kompetencje dowództwa operacyjnego zostaną rozszerzone, a w miejsce dowództw rodzajów sił zbrojnych powstanie połączone dowództwo generalne.

Minister przypomniał też, że w Sejmie trwają prace nad przygotowanym przez MON projektem zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tzw. ustawie pragmatycznej). Zmiany - mówił Siemoniak - mają wzmocnić status żołnierza i sprawić, że wojskowi będą czuli się w służbie stabilnie.

"Chyba nikt nie może wątpić w to, że mimo najlepszego sprzętu, jaki można kupić, mimo najlepszych procedur, na sam koniec najważniejsi są właśnie żołnierze" - powiedział szef MON. Projekt przewiduje m.in. możliwość awansu bez zmiany stanowiska, odejście od kadencyjności dla podoficerów i urlopy ojcowskie dla żołnierzy.

bEsgGnfy

Minister wspomniał też, że we wtorek na lekkoatletycznych mistrzostwach świata srebrny medal w rzucie dyskiem zdobył st. kapral Piotr Małachowski. "To też myślę taki prezent dla Wojska Polskiego od naszego fantastycznego lekkoatlety" - powiedział Siemoniak.(PAP)

ral/ bos/ mow/

bEsgGnfS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)