Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrody konkursu Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji

0
Podziel się:

Twórcy festiwalu "Otwarte ogrody", platformy internetowej do dystrybucji
muzyki czy organizatorzy zajęć z robotyki dla dzieci - to niektórzy z laureatów konkursu "Liderzy
Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce".

Twórcy festiwalu "Otwarte ogrody", platformy internetowej do dystrybucji muzyki czy organizatorzy zajęć z robotyki dla dzieci - to niektórzy z laureatów konkursu "Liderzy Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce".

Otrzymali oni statuetki i dyplomy podczas uroczystej gali zamknięcie Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce, która odbyła się w czwartek w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Rok 2009 został ogłoszony Rokiem Kreatywności i Innowacji przez Komisję Europejską. Działania związane z obchodami roku miały na celu zwrócenie uwagi na różnorodne czynniki, mogące przyczynić się do promowania kreatywności i innowacyjności. Chodziło m.in. o zwiększenie świadomości, jak ważna jest kreatywność i przedsiębiorczość dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego oraz pobudzanie kreatywnego myślenia i intuicji u najmłodszych. Polskim ambasadorem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji był Lech Wałęsa.

Europejski Rok Kreatywności i Innowacji oferował patronat, który polegał na niefinansowym wsparciu Wspólnoty dla inicjatyw spełniających kryteria określone przez Komisję Europejską. Patronat mógł objąć inicjatywy o zasięgu krajowym lub międzynarodowym, realizowane przez podmioty publiczne lub prywatne oraz osoby indywidualne, które przyczyniają się do realizacji przynajmniej jednego z celów Roku.

"Polska okazała się zdecydowanym liderem wśród krajów, które uczestniczyły w Roku Kreatywności i Innowacji" - powiedział Karel Bartak z dyrekcji generalnej ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że Polska przygotowała najwięcej najciekawszych przedsięwzięć, co było nielada wyzwaniem, gdyż po raz pierwszy nie było specjalnych unijnych środków na organizację roku tematycznego. "To wymagało dodatkowej kreatywności i inwencji" - podkreślił.

W Polsce patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji uzyskało 261 projektów, spośród nich 103 ubiegały się o tytuł "Lidera Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009 w Polsce". Otrzymało go 10 laureatów, po dwóch w każdej z pięciu kategorii: edukacja, kultura i sztuka, nauka i technika, gospodarka i biznes oraz inicjatywy społeczne.

Jak zauważył krajowy koordynator Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji, wiceminister edukacji Krzysztof Stanowski przedsięwzięcia realizowane w czasie projektu pokazały, że "nowy to nie jest to samo, co innowacyjny", gdyż ten drugi zawsze zawiera w sobie nową jakość oraz że "naprawdę innowacyjne projekty zawsze odnoszą się do zwykłych ludzi".

W kategorii "kultura i sztuka" nagrodzona została: grupa stowarzyszeń i fundacji działających w miasteczkach położonych na obrzeżach Warszawy, które wspólnie zorganizowały Festiwal "Otwarte Ogrody". Złożył się nań szereg wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które odbywały się w prywatnych domach i ogrodach oraz w przestrzeniach publicznych.

Drugą równorzędną nagrodę w tej kategorii otrzymali twórcy internetowej platformy MegaTotal.pl służącej do dystrybucji i promocji muzyki młodych zespołów. Jak wyjaśnił Jacek Łukasiewicz z MegaTotal.pl, każdy logujący się na platformę, otrzymuje określoną sumę, za pomocą której może za symboliczne grosze kupić i ściągnąć legalnie mp3 z utworem, który mu się podoba. Część środków z tej opłaty przekazywana jest na konto zespołu, który w ten sposób zbiera środki na wydanie swojej pierwszej płyty. "Rodzi się w ten sposób specjalna więź między słuchaczem a zespołem" - ocenił Łukasiewicz. Dodał, że w ten sposób, w ciągu dwóch lat działania portalu, środki na wydanie płyty zebrało 46 zespołów, a ponad 20 już je wydało.

W kategorii "edukacja" nagrody otrzymali: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie za warsztaty dla uczniów "Oswoić przestrzeń" oraz Zespół Szkół nr 26 w Toruniu i miasto Toruń za projekt "Rozmawiam, chociaż nie mówię", w ramach, którego niemówiący uczniowie szkoły uczyli się korzystać z urządzeń zastępujących mowę ludzką.

W kategorii "nauka i technika" nagrodzeni zostali: Polskie Radio Szczecin za magazyn komputerowy "Trącić myszką" i grupa RoboCAMP.pl z Gdańska za kursy robotyki i informatyki dla dzieci.

W kategorii "inicjatywy społeczne" nagrody przyznano: krakowskiemu Komitetowi Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica za akcję, podczas której rodzice czytają publicznie książki grupie dzieci oraz Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecin za projekt dotyczący współpracy między radami młodzieżowymi działającymi przy samorządach.

W kategorii "gospodarka i biznes" nagrody otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego za projekt, w ramach którego młodzi projektanci spotykają się z artystami ludowymi i przedstawicielami ginących zawodów i uczą się od nich. Równorzędną nagrodę przyznano firmie Magit za stworzenie sieci informacji i reklamy interaktywnej. (PAP)

dsr/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)