Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nagrody ministra nauki dla najlepszych badaczy i wykładowców

0
Podziel się:

Prof. Karol Grela, prof. Jerzy Strzelczyk i prof. Andrzej Gałęski otrzymali
w czwartek nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe.
Wyróżniono też wybitnych wykładowców oraz autorów wyróżniających się prac naukowych.

Prof. Karol Grela, prof. Jerzy Strzelczyk i prof. Andrzej Gałęski otrzymali w czwartek nagrody ministra nauki i szkolnictwa wyższego za najwybitniejsze osiągnięcia naukowe. Wyróżniono też wybitnych wykładowców oraz autorów wyróżniających się prac naukowych.

"Państwo jesteście największymi, najbardziej odpowiedzialnym naukowcami, którzy wytyczają kierunek rozwoju polskiej nauce i szkolnictwu wyższemu, a także pokazują najwybitniejsze wzorce naszym młodszym kolegom" - powiedziała minister nauki Barbara Kudrycka, gratulując laureatom.

Nagrodę w dziedzinie badań podstawowych otrzymał prof. Karol Grela z Instytutu Chemii Organicznej PAN i Uniwersytetu Warszawskiego, który pracuje nad katalizatorami, umożliwiającymi reakcje syntezy nowych organicznych związków chemicznych. Jak przypomniał przedstawiciel zespołu oceniającego kandydatów do nagrody prof. Wojciech Stec, za osiągnięcia w tej dziedzinie przyznana została tegoroczna nagroda Nobla w dziedzinie chemii. Dostali ją Amerykanin Richard Heck oraz Japończycy Ei-ichi Negishi i Akira Suzuki.

"Prof. Grela należy do generacji najmłodszej profesury, która potrafiła na rynku międzynarodowym zająć odpowiednie miejsce" - powiedział Stec. Dodał, że prace Greli były cytowane przez naukowców zajmujących się katalizatorami, obok prac tegorocznych noblistów.

Z kolei w dziedzinie badań na rzecz rozwoju społeczeństwa nagrodę otrzymał prof. Jerzy Strzelczyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, badacz historii średniowiecznej Europy. Jak powiedział członek zespołu oceniającego kandydatów prof. Tomasz Jasiński, Strzelczyk wcześniej za jedną ze swoich prac, dwutomową książkę "Pióro w wątłych rękach", poświęconą twórczości literackiej kobiet w średniowieczu, otrzymał tzw. polskiego Nobla, czyli nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Łącznie, jak dodał, Strzelczyk opublikował ok. tysiąca prac, które są cenione w całej Europie.

"Jednak największym osiągnięciem pana profesora jest to, że znaczna część tego dorobku jest skierowana nie tylko i wyłącznie do ludzi nauki, ale jest skierowana do intelektualistów, do ludzi kultury, do ludzi interesujących się historią i historią kultury. Prof. Strzelczyk ma ogromne zasługi dla upowszechniania elitarnej kultury i nauki wśród społeczeństwa" - powiedział Jasiński.

Nagrodę w dziedzinie badań na rzecz rozwoju gospodarki otrzymał prof. Andrzej Gałęski, fizyk z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Uzasadniając przyznanie nagrody, prof. Henryk Koroniak z zespołu oceniającego kandydatów powiedział, że Gałęski został nagrodzony za badania "nad rozwojem nowych materiałów polimerowych o wyjątkowych właściwościach plastycznych", które mają zastosowanie w przemyśle i rolnictwie. "Jest znanym autorytetem w świecie w tym zakresie" - podkreślił.

Ponadto w czwartek nagrody otrzymało dziesięcioro najwybitniejszych nauczycieli akademickich: prof. Andrzej Barczak - ekonomista z Akademii Ekonomicznej w Katowicach, prof. Jan Boć - prawnik z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Bogusław Dunaj - językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Bogdan Galwas - elektronik z Politechniki Warszawskiej, prof. Dorota Jamroz - zootechnik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prof. Stefania Ochmann-Staniszewska - historyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Marek Siemek - filozof z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Eugeniusz Świtoński - fizyk z Politechniki Śląskiej, prof. Barbara Woynarowska - lekarz i pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Wiktor Zipper - fizyk z Uniwersytetu Śląskiego.

Wyróżnienia przyznano też w czwartek kilkudziesięciu zasłużonym pracownikom uczelni, autorom szczególnie ciekawych prac naukowych oraz wyróżniającym się zespołom badawczym.(PAP)

ula/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)