Notowania

nagroda
21.05.2010 18:57

Nagrody "Novator'2009" dla świętokrzyskich liderów innowacyjności

Statuetkami "Novator'2009" Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach uhonorowała w piątek firmy z regionu świętokrzyskiego, które zrealizowały w minionym roku najlepsze przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali.

Podziel się
Dodaj komentarz

Statuetkami "Novator'2009" Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa w Kielcach uhonorowała w piątek firmy z regionu świętokrzyskiego, które zrealizowały w minionym roku najlepsze przedsięwzięcia o charakterze innowacyjnym. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali.

W gronie laureatów znaleźli się: Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Defro z Rudy Strawczyńskiej, spółka Strunobet-Migacz z Kuzek, Tartak Olczyk ze Świdna i PGE ZEORK Dystrybucja ze Skarżyska-Kamiennej, a także: Przedsiębiorstwo Handlowo -Techniczne Supon z Kielc, firma Nowax ze Staszowa oraz zespół pracowników katedry urządzeń i systemów automatyki Politechniki Świętokrzyskiej i huty Celsa w Ostrowcu Św. Indywidualnie wyróżniono prof. Zbigniewa Kowala z PŚ.

Jak powiedział prezes Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (SIPH) Ryszard Zbróg, przyznając - od czterech lat - statuetkę "Novatora" świętokrzyski samorząd gospodarczy promuje środowiska wdrażające efektywne nowości do produkcji i usług oraz wyraża uznanie dla wynalazców i racjonalizatorów.

Kapituła przyznała "Nowatora" przedsiębiorstwu Defro za uruchomienie linii produkcyjnej kotła co. Strunobet został nagrodzony za wprowadzenie technologii wytwarzania wielkogabarytowych, betonowych obudów monolitycznych dla stacji transformatorowych, a Tartak Olczyk - za inwestycję w elektrociepłownię opalaną odpadami drewna.

Z kolei ZEORK Dystrybucja uhonorowano za zbudowanie systemu do zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej, Supon - za wdrożenie nowoczesnej technologii odzyskiwania i magazynowania dwutlenku węgla, natomiast firmę Nowax - za zastosowanie automatycznej linii do wytwarzania blach trapezowych oraz blacho-dachówki.

Zespół pracowników Politechniki Świętokrzyskiej i Celsa Huta Ostrowiec doceniono za pomysł na uzyskanie optymalnej wydajności pieca w procesie elektrostalowniczym, a prof. Zbigniewa Kowala - za bogaty dorobek naukowy, obejmujący m.in. 26 wynalazków i wzorów użytkowych, z których pięć zostało opatentowanych w zeszłym roku.

Samorząd województwa świętokrzyskiego zyskał "Nowatora" i miano "animatora gospodarki" za to, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego UE zawarł już ponad 200 umów o dofinansowanie przedsiębiorczości kwotą 180 mln zł.

Konkursowi "Nowator'2009" patronowali: Urząd Patentowy, Krajowa Izba Gospodarcza, wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa i prezydent Kielc. Bank Gospodarstwa Krajowego, Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Enterprise Europe Network dofinansowali natomiast przedsięwzięcie.

SIPH zrzesza ponad 150 firm, które zatrudniają około 14 tys. osób. Działa od 20 lat na rzecz wzrostu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, świadcząc usługi doradcze, szkoleniowe, informacyjne i finansowe.(PAP)

mch/ pad/ jra/

Tagi: nagroda, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz