Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nagrody władz Warszawy za projekty dotyczące edukacji kulturalnej

0
Podziel się

Przełamujący bariery film o niesłyszących dziewczynach i spektakl z
piosenkami Ordonki, śpiewanymi przez wychowanki zakładu poprawczego w Falenicy, są wśród
przedsięwzięć uhonorowanych Nagrodami m.st. Warszawy za projekty z zakresu edukacji kulturalnej.

bEiRbcth

Przełamujący bariery film o niesłyszących dziewczynach i spektakl z piosenkami Ordonki, śpiewanymi przez wychowanki zakładu poprawczego w Falenicy, są wśród przedsięwzięć uhonorowanych Nagrodami m.st. Warszawy za projekty z zakresu edukacji kulturalnej.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę w Ratuszu, w ramach Warszawskiej Giełdy Programów Edukacji Teatralnej.

"Warszawa stanie się taka, jakimi będą ludzie w tym mieście. A to zależy w bardzo dużej mierze od edukacji i kultury" - podkreślił, otwierając galę, zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński.

bEiRbctj

Na warszawski konkurs wpłynęło 113 projektów, z czego jurorzy wyłonili 20 najlepszych, a następnie nagrodzili wybrane trzy i wyróżnili dwa - wyliczała zasiadająca w Kapitule Nagrody pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. edukacji kulturalnej Wanda Górska.

I nagrodę przyznano za integrujący młodzież niesłyszącą i słyszącą projekt, zrealizowany w Domu Kultury "Zacisze" na Targówku. W jego ramach nakręcono m.in. film pt. "Deaf Life", o życiu w "świecie w ciszy", marzeniach i wykluczeniu. Bohaterkami są nastolatki: niesłysząca od dzieciństwa Ola i Agnieszka, która traci słuch po wypadku drogowym. Pasją Agnieszki jest taniec. Scenariusz oparto na faktach, jego autorką jest niedosłysząca młoda kobieta, Marta Abramczyk.

Film "Deaf Life" ma pomóc w obalaniu stereotypów, być pretekstem do podjęcia trudnej rozmowy na temat odmienności. Zrealizowano go w ramach projektu "Usłysz nas" przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Przedstawiciele kapituły nagrody uznali, że projekt ten pokazuje, jak duże jest znaczenie sztuki w procesie przełamywania barier międzyludzkich oraz że dzięki niemu "osoby niesłyszące przybliżyły swój świat słyszącym".

II nagrodą uhonorowano projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, wspólnie ze Schroniskiem dla Nieletnich i Zakładem Poprawczym Warszawa-Falenica. W hali stacji kolejowej w Falenicy zorganizowano spektakl muzyczny "Błękitny Express", oparty na tangach okresu międzywojennego. W przedstawieniu wystąpiły wychowanki zakładu poprawczego z Falenicy, śpiewając m.in. piosenki Hanki Ordonówny we współczesnych aranżacjach.

bEiRbctp

"Praca nad własną ekspresją w tańcu i śpiewie to przede wszystkim praca nad sobą. Pozwala ona dziewczynom na odnalezienie kontaktu ze sobą i innymi, uczy komunikacji, wyrażania i rozumienia własnych uczuć. Podnosi poczucie własnej wartości poprzez dawanie możliwości przekraczania siebie i naukę kolejnych umiejętności. Daje radość płynącą z konstruktywnej pracy" - ocenili realizatorzy projektu, który doceniła kapituła nagrody.

III nagrodę otrzymali twórcy projektu "Labirynt Teatralny", realizowanego w Pałacyku Szustra na Mokotowie. W ramach tego przedsięwzięcia kilkunastoosobowe grupy gości były przenoszone w niezwykły i tajemniczy świat teatru przez postać przewodnika - Wędrowca. Nowoczesne techniki łączono z tradycyjnymi formami przekazu teatralnego. "Labirynt Teatralny" był adresowany głównie do dzieci i młodzieży.

W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia: za projekt "Zaczarowana szuflada - czytanie, bajanie, słowem malowanie", inicjatywę Klubu Kultury "Zastów" (Wawer) i za 4. edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Rytmy nieskończoności", zorganizowaną przez 50. Liceum Ogólnokształcące im. Ruy Barbosy (Praga Północ).

Wśród członków kapituły nagrody byli m.in.: wicedyrektor Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk, dyrektor Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej Wojciech Feliksiak i kurator Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie Janusz Byszewski.(PAP)

bEiRbctq

jp/ hes/

bEiRbctK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)