Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nagrodzono najlepsze projekty w konkursie "eSzkoła - Moja Wielkopolska"

0
Podziel się:

Stworzenie sali astronomicznej i zgłębianie tajemnic szkła - te projekty
szkół z Gniezna i Złotowa zostały najwyżej ocenione w pierwszej edycji konkursu w ramach projektu
edukacyjnego "eSzkoła - Moja Wielkopolska".

Stworzenie sali astronomicznej i zgłębianie tajemnic szkła - te projekty szkół z Gniezna i Złotowa zostały najwyżej ocenione w pierwszej edycji konkursu w ramach projektu edukacyjnego "eSzkoła - Moja Wielkopolska".

Autorzy najlepszych pomysłów zostali nagrodzeni w poniedziałek w Poznaniu. W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ponad 100 wielkopolskich szkół.

Zgodnie z założeniami projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska", biorące w nim udział szkoły do 2014 roku wdrażać będą kształcenie metodą wykorzystującą najnowsze technologie informatyczne. Uczestniczące w przedsięwzięciu placówki uzyskują dostęp do szerokopasmowego internetu, są wyposażane w laptopy i tablety oraz elektroniczną tablicę. Projekty są realizowane poprzez utworzoną na potrzeby projektu platformę edukacyjną.

Łącznie w projekcie trwającym od 1 lipca 2011 roku do 31 października 2014 roku bierze udział blisko 9,5 tys. uczniów i ponad 1 tys. nauczycieli.

"eSzkoła - Moja Wielkopolska" jest jednocześnie konkursem na najlepszy projekt matematyczno-przyrodniczy. Uczniowie sami ustalają jego temat i do końca roku szkolnego pracują nad nim podczas zajęć pozalekcyjnych.

Podczas pierwszej edycji konkursu powstało 315 projektów, nad którymi pracowało ponad 4 tys. uczniów. Opisy wszystkich projektów, ich wyniki, materiały pomocnicze i zmontowane przez uczniów filmy trafiły na platformę edukacyjną.

W poniedziałek w Poznaniu nagrodzono najlepsze pomysły. Wśród projektów, które zostały ocenione najwyżej, znalazła się prezentacja dotycząca znaczenia szkła w gospodarce i w życiu codziennym, autorstwa uczniów z Gimnazjum nr 2 w Złotowie, oraz projekt "Bliżej gwiazd" II LO w Gnieźnie, w ramach którego uczniowie przygotowali salę astronomiczną.

"Sala astronomiczna to miejsce, w którym za pomocą różnych wizualizacji, pomocy naukowych, modeli i makiet dowiadujemy się czegoś więcej o wszechświecie. Ten projekt pokazał, że szkoła nie musi być zamknięta w klasach, że możemy poza nimi robić coś, co nas zainteresuje. Wykłady w trakcie lekcji są monotonne - gdy pozwala nam się działać, to jest przyjemniejsze" - powiedział Kamil Komosiński, lider projektu "Bliżej gwiazd".

Jedną z nagród dostali też uczniowie z gimnazjum w Budzyniu, którzy skonstruowali motocykl.

"Pozyskaliśmy sponsorów, pracowaliśmy wiele miesięcy, nawet poza godzinami przeznaczonymi na nasz projekt. Wykorzystaliśmy gotowy silnik, ale cała reszta była już naszym pomysłem. Do stworzenia ramy wykorzystaliśmy profile od ogrodzenia - z czegoś takiego powstają płoty" - tłumaczyli PAP gimnazjaliści Weronika Kędzierska i Wiktor Szejner.

Członkowie nagrodzonych zespołów i ich opiekunowie otrzymali notebooki, smartfony i konsole do gier.

"Poprzez projekt +eSzkoła - Moja Wielkopolska+ chcemy uczyć młodzież współpracy, pracy w grupie, chcemy pokazać, że szkoła, do której chodzą, nie musi być nudna. Zachęcamy ich, żeby sami wyznaczali sobie cele i przy dużej skali wolności, którą dają im nauczyciele, brali na siebie odpowiedzialność za to, co robią" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Joanna Ganowicz.

Głównym celem projektu "eSzkoła - Moja Wielkopolska" jest wdrożenie do 2014 roku w szkołach województwa wielkopolskiego nauki metodą projektową i korzystania na lekcjach z nowoczesnego sprzętu, m.in. tabletów, tablic interaktywnych i komputerów.

Projekt "eSzkoła - Moja Wielkopolska" realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej; jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Koszt projektu wynosi 28 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z UE.(PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)