Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najbardziej absurdalne odkrycia naukowe roku

0
Podziel się

Laureaci Ig Nobli dowodzą, że chorym na astmę pomaga kolejka górska, a przeklinanie łagodzi ból.

Najbardziej absurdalne odkrycia naukowe roku
(_PaulS_/CC/Flickr.com)
bEgjLytN

Chorym na astmę pomaga kolejka górska, przeklinanie łagodzi ból, a nietoperze uprawiają miłość francuską - autorzy między innymi tych odkryć zostali w tym roku uhonorowani nagrodami Ig Nobel, nazywanymi też Antynoblami. W tym roku przyznano Ig Noble po raz 21.

W ceremonii zorganizowanej na uniwersytecie Harvarda ogłoszono nazwiska laureatów w obecności profesorów uczelni, studentów oraz laureatów prawdziwej nagrody Nobla.

Obecni byli: Roy Glauber - laureat Nobla w dziedzinie fizyki w 2005 roku, James Muller, jeden z założycieli organizacji _ Lekarze Przeciw Wojnie Nuklearnej _ uhonorowanej pokojową nagrodą Nobla w 1985 r., Frank Wilczek - laureat w dziedzinie fizyki w 2004 r., Sheldon Lee Glashow - laureat w dziedzinie fizyki w 1979 r. i William N. Lipscomb - laureat w dziedzinie chemii w 1976.

bEgjLytP

Każdy z laureatów oprócz statuetki, przedstawiającej w tym roku laboratoryjną fiolkę i szalkę Petriego na deseczce, otrzymał nagrodę finansową: banknot o nominale 10 bilionów dolarów Zimbabwe.
Lipscomb był w tym roku bohaterem cyklicznej zabawy _ Wygraj randkę z noblistą _, odbywającej się na uroczystościach rozdania Ig Nobli. Spotkanie z nim zostało wylosowane przez jedną z osób z publiczności. Ponadto, każdy z nowych laureatów Ig Nobla mógł pod koniec ceremonii uścisnąć Lipscombowi dłoń.

Ceremonii patronowali król i królowa szwedzkich klopsików, a gościem spoza sfery naukowej był brytyjski pisarz Neil Gaiman.

Tak jak co roku nagrodą uhonorowano autorów 10 prac, które, według motta organizatorów _ najpierw skłaniają do śmiechu, a później do zastanowienia _. Laureaci mieli szansę zabrać głos dziękując za nagrodę, ale musieli zrobić to krótko i ciekawie, bo rozwlekłe przemówienia przerywa obecna zawsze na ceremonii ośmioletnia dziewczynka nazywana _ Miss Sweetie Poo _, która tak długo powtarza: _ Przestań, nudzę się! _ aż mówca nie zakończy wystąpienia.

*Uroczystości towarzyszył *bogaty program artystyczny, którego tematem przewodnim były bakterie. Wśród występów była m.in. opera w czterech aktach, opowiadająca historię bakterii żyjących na zębie pewnej kobiety oraz koncert fortepianowy, którego repertuar obejmował przygnębiającą muzykę rosyjską. Pianistka wykonała go w towarzystwie bilionów bakterii, w tym żyjących w ustach paciorkowców.
Przydarzyło się to w tym roku grupie badaczek, opisujących swoją rewolucyjną metodę pobierania próbek smarków wieloryba przy pomocy zdalnie sterowanego helikoptera.

bEgjLytV

Z kolei badacz, który otrzymał nagrodę za odkrycie, że nietoperze uprawiają miłość francuską musiał przerwać demonstrację tego zjawiska, wykonywaną z użyciem maskotek, ponieważ interweniował (również tradycyjnie obecny na ceremonii) adwokat William J. Maloney. Jego zadaniem jest niedopuszczanie do sytuacji, w której ktokolwiek zrobiłby, powiedziałby, zobaczyłby lub pomyślał cokolwiek niestosownego. On również przerwał prezentację materiału filmowego poświęconego zachowaniom seksualnym nietoperzy.

Wśród laureatów znaleźli się też m.in. autorzy odkryć, że: jazda kolejką górską i spowodowane nią pozytywne emocje ułatwiają oddychanie chorym na astmę, przeklinanie łagodzi ból (pod warunkiem, że normalnie nie przeklina się zbyt często, bo, podobnie jak na inne metody znieczulenia także i na tę można się z czasem uodpornić), założenie skarpet na buty pomaga uniknąć poślizgnięcia się na oblodzonej nawierzchni oraz, że duże przedsiębiorstwa funkcjonowałyby wydajniej gdyby losowo awansowały swoich pracowników.

Uroczystość prowadził redaktor dwumiesięcznika _ Improbable Research _ Marc Abrahams. To humorystyczno - naukowe czasopismo, wydawane na Harvardzie jest organizatorem nagród Ig Nobel. Na zakończenie Abrahams wygłosił tradycyjne słowa: _ Pamiętajcie, jeśli nie zdobyliście Antynobla w tym roku, a zwłaszcza, jeśli zdobyliście, życzę wam więcej szczęścia w przyszłym roku _.

Czytaj w Money.pl

bEgjLyuq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)