Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najdłuższa kiełbasa świata ma powstać w Poznaniu

0
Podziel się:

Produkcja kiełbasy półkilometrowej długości, parada mięsna i prelekcje na
temat mięsa, jako afrodyzjaku, to niektóre atrakcje imprezy "Świętomięs Polski", która odbędzie się
w niedzielę na poznańskim Starym Rynku.

Produkcja kiełbasy półkilometrowej długości, parada mięsna i prelekcje na temat mięsa, jako afrodyzjaku, to niektóre atrakcje imprezy "Świętomięs Polski", która odbędzie się w niedzielę na poznańskim Starym Rynku.

Jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej producent wydarzenia Andrzej Łyszyk, "Świętomięs Polski" to ogólnopolska impreza o charakterze edukacyjnym, ma zachęcać do jedzenia mięsa i jego przetworów, uzmysławiać jego znaczenie w codziennej diecie a także przypominać polskie tradycje przetwórstwa i produkcji wędlin.

Jak wyjaśnił, wśród zaplanowanych wydarzeń będzie m.in. prezentacja potraw wykonanych z polskiego mięsa przez kucharzy z różnych stron świata m.in. z Mongolii, Wietnamu i Indonezji. W trakcie imprezy przygotowana będzie potrawa świętomięsna na bazie wołowiny, wieprzowiny i drobiu dla ponad 5 tys. osób. Ma powstać "najdłuższa kiełbasa świata" o długości ok. 550 metrów.

"Chcemy również edukować, stąd pomysł prelekcji przygotowanych pod patronatem Uniwersytetu Przyrodniczego. Będą tam technologowie i dietetycy, jednym z tematów będzie rola mięsa, jako afrodyzjaku. Będzie też strefa +mięso dla sportu+, gdzie będziemy prezentować zapaśników i uzasadniać potrzebę obecności mięsa w diecie sportowców" - powiedział Łyszyk.

Zaplanowano też występy artystyczne, "zagrodę małych hodowców" dla dzieci i wystawę przygotowaną przez Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. Wydarzenie otworzy parada mięsna - pochód ok. 200 kucharzy w strojach rzeźniczych z tacami i koszami z mięsem.

Jak podkreślają organizatorzy, jednym z celów wydarzenia jest zachęcanie polskich konsumentów do spożywania wołowiny.

"Mięso czerwone jest bardzo ważne w naszej diecie, jest niskokaloryczne a zarazem bardzo wartościowe. Wołowina jest mięsem, które najmniej poddaje się różnym ulepszeniom w procesie produkcyjnym. Kupując takie mięso, mamy gwarancję, że nie było poddawane procesom chemicznym" - powiedziała Anna Harendarz, menedżer działu kulinarnego imprezy.

Impreza finansowana jest ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego i Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

W Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej od kilku lat przyznawane są certyfikaty jakości na wyrób regionalnych wędlin. W tym roku certyfikaty w kategoriach: kiełbasa biała parzona wielkopolska, szynka rolka wielkopolska, wędzonka krotoszyńska, kiełbasa polska wędzona, szynka ogonówka˙i polędwica wędzona, uzyskało 18 wielkopolskich producentów. (PAP) rpo/ amac/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)