Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Najlepsze projekty w ramach EFS nagrodzone

0
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nagrodziło najlepsze projekty
zrealizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Ministerstwo Pracy i Polityki
Społecznej przyznało zaś nagrody dziennikarzom opisującym historie ludzi biorących w nich udział.
Nagrody w obu konkursach wręczono w piątek na konferencji "Efekty i wyzwania Europejskiego Funduszu
Społecznego w Polsce".

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nagrodziło najlepsze projekty zrealizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało zaś nagrody dziennikarzom opisującym historie ludzi biorących w nich udział. Nagrody w obu konkursach wręczono w piątek na konferencji "Efekty i wyzwania Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce".

EFS to jeden z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, którego głównym celem jest rozwój człowieka i społeczeństwa. Z EFS pochodzą środki m.in. na wsparcie polityki rynku pracy, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, rozwój kadr, wyrównywanie szans na rynku pracy.

"Polska pokazała, że potrafi efektywnie wykorzystywać EFS i że potrafi tym instrumentem dobrze zarządzać" - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski. Zaznaczył, że dzięki projektom realizowanym w ramach EFS zaszło wiele pozytywnych zmian w ludziach, którzy dzięki nim podnieśli swoje kwalifikacje, znaleźli pracę czy otrzymali szansę integracji społecznej i zawodowej.

Jak dodał, do końca czerwca 2009 r. ogłoszono 641 konkursów, podpisano ponad 13 tys. umów o dofinansowanie projektów o łącznej wartości ponad 14 mld zł, uczestnictwo w programach rozpoczęło 800 tys. osób, z czego ponad 290 tys. to bezrobotni, a prawie 30 tys. osób otrzymało dotację na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.

"Żaden kraj w historii nie dostał tak dużego dofinansowania, tak dużej kwoty jednorazowo z funduszu EFS i w związku z tym na żaden kraj tak wiele oczu nie było zwróconych i nie obserwowało, co my z tymi pieniędzmi robimy - czy wykorzystujemy je dobrze, sensownie i celowo" - mówił Pawłowski. Podkreślił, że samo osiąganie efektów to nie wszystko. "Ponieważ program EFS w szczególny sposób adresowany jest do ludzi, musimy nauczyć się komunikować z nimi, musimy umieć im mówić, co jest możliwie i jak EFS może zmienić ich życie. Tu chcemy szczególnie zwracać uwagę na rolę mediów" - powiedział.

"W ferworze walki o osiągnięcie wskaźników, realizację programu zgodnie z procedurami, często tracimy z oczu najważniejsze efekty projektów współfinansowanych z EFS. Tymi efektami nie są ani najbardziej oszałamiające liczby, kwoty dofinansowania czy tony zgromadzonych dokumentów. Za zasłoną cyfr i wykresów umykają nam niekiedy najistotniejsze efekty wsparcia EFS, a to są zmiany w życiu ludzi, którzy dzięki projektom mogli podnieść swoje kwalifikacje, odnaleźć miejsce na rynku pracy, wyrwać się z kręgu ubóstwa, zrealizować pomysły na własną działalność gospodarczą. O tym ludzkim wymiarze EFS przypominają nam prace nadsyłane na konkurs" - mówiła wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

W konkursie "Dobre Praktyki EFS 2009" wyróżniono 15 przedsięwzięć. Wśród pięciu najwyżej ocenionych projektów znalazł się "Inicjatywa jest kobietą. ABC przedsiębiorczości kobiet" realizowany przez Fundację Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, który dał szansę 77 kobietom na zrealizowanie własnych planów biznesowych. Dzięki temu powstały różne przedsiębiorstwa: klub fitness, pracownie krawieckie, firma budowlana, kwiaciarnie, przedszkole, gabinet masażu i kancelaria adwokacka.

"Projekt obejmował krótkie szkolenie, bo zależało nam, żeby uczestniczki jak najszybciej rozpoczęły działalność. Przychodziły już do nas z pomysłami, wspólnie opracowywaliśmy biznesplany, które potem, dzięki dotacjom, przekształcały się w konkretne firmy. Staraliśmy się wypracować taką formułę pracy z beneficjentami, która zwiększałaby prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu na rynku i zapewniała dalszy rozwój ich firm" - mówił prezes Fundacji UMCS dr Mirosław Łoboda.

W konkursie nagrodzono również m.in. projekty "Jaskółka - zwiastun zmian - usługi na rynku pracy" Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, "Kobieta aktywna - kobieta jutra" Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, "Aktywni i zintegrowani - bardziej samodzielni" Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zakopanem.

W konkursie "Ludzka Twarz EFS" w kategorii Pióro laureatami zostali Kazimierz Netka za artykuł "Kapitał wyrośnie tuż obok domu" w Dwutygodniku "Środowisko", Krzysztof Potaczała za artykuł "Życie na nowo zaczyna się po pięćdziesiątce" w "Gazecie Codziennej - Nowiny", Milena Zatylna za artykuł "Fundusz spełnionych marzeń" w Tygodniku lokalnym "Kulisy Powiatu Kluczbork - Olesno".

W kategorii Mikrofon laureatami zostali wyróżniono Agnieszkę Czyżewską - Jacquemet za audycję "Lepszy start" (Polskie Radio Lublin), Ewę Szkurłat - Adamską za audycję "Farma życia" (Polskie Radio Kraków) oraz Józefa Wyciska za audycję "Suma - EFS dla ludzi" (Polskie Radio Katowice). W kategorii Ekran laureatami zostali Dorota Florczyk za audycję "Taki pomysł - Garncarska wioska" (TVP Program 1), Sylwia Małachowska za audycję "Wsparcie na starcie" (TV Białystok) oraz Piotr Owczarski za audycję "Ekonomia społeczna" (TVP Olsztyn). Przyznano także wyróżnienie Katarzynie Majewskiej-Zawadzie z łódzkiego oddziału za audycję "Nasza autostrada" TVP, wyemitowaną w TVP Polonia.

Konkursy "Dobre Praktyki EFS 2009" i "Ludzka Twarz EFS" zorganizowano po raz trzeci. Ich głównym celem jest pokazanie, w jaki sposób unijne środki trafiają do przeciętnego człowieka i zmieniają jego życie. (PAP)

akw/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)