Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najstarsze w Europie studnie odkryto w Niemczech

0
Podziel się:

Archeolodzy odkryli we wschodnich Niemczech cztery ocembrowane drewnem
studnie sprzed 7000 lat - informuje serwis internetowy The Local.

Archeolodzy odkryli we wschodnich Niemczech cztery ocembrowane drewnem studnie sprzed 7000 lat - informuje serwis internetowy The Local.

Odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu we Fryburgu na stanowisku położonym koło Lipska w Saksonii.

Jak wykazały wyniki badań próbek drewna, którym wyłożono ściany szybów odkrytych studni, drewniane ocembrowanie studni pochodzi z okresu 5206-5098 r. p.n.e.

Studnie o głębokości 7 metrów każda były prawdopodobnie źródłem czystej wody dla mieszkańców niewielkiej osady z okresu wczesnej epoki kamienia.

Zdaniem naukowców odkrycie sugeruje, że we wczesnym okresie osadnictwa w tej części dzisiejszych Niemiec ludzie zajmowali się obróbką drewna na długo przed pojawieniem się w użyciu narzędzi z metalu, a poziom życia mieszkańców ludzkich osad w epoce kamienia był znacznie wyższy, niż dotychczas przypuszczano.

Jak poinformował archeolog Wilhelm Tegel, kierujący pracami wykopaliskowymi na stanowisku, poziom techniki obróbki drewna w epoce kamienia był zaskakująco wysoki, o czym świadczy przetrwanie drewnianego ocembrowania studni 7000 lat w ziemi.

Według naukowców, we wschodnich Niemczech w około 5000 r. p.n.e. wędrowne grupy ludzkie zajmujące się dotychczas myślistwem i zbieractwem zaczęły zakładać stałe osady i prowadzić osiadły tryb życia, ale niewiele materialnych śladów z tego okresu przetrwało do dnia dzisiejszego.

Większość konstrukcji z epoki kamienia wzniesionych z drewna uległo przez 7000 lat całkowitemu rozpadowi.

Odkryte studnie są wyjątkowym znaleziskiem, gdyż drewniane elementy konstrukcji znajdujące się poniżej poziomu wód gruntowych i pozbawione dostępu powietrza przetrwały próbę czasu mimo upływy tak wielu lat. (PAP)

jot/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)