Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najwcześniej za miesiąc zomowcy spod "Wujka" zaczną odbywać karę

0
Podziel się:

Nie wcześniej niż za miesiąc Sąd Okręgowy w
Katowicach wezwie do odbycia kary więzienia b. zomowców, skazanych
we wtorek za strzelanie do górników z kopalń "Wujek" i "Manifest
Lipcowy". Aby było to możliwe, sąd apelacyjny musi m.in.
sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku.

Nie wcześniej niż za miesiąc Sąd Okręgowy w Katowicach wezwie do odbycia kary więzienia b. zomowców, skazanych we wtorek za strzelanie do górników z kopalń "Wujek" i "Manifest Lipcowy". Aby było to możliwe, sąd apelacyjny musi m.in. sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku.

Spośród 14 skazanych jedynie b. dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald Cieślak przebywa w areszcie, pozostali b. milicjanci odpowiadali w procesie z wolnej stopy.

"Wezwanie skazanych do odbycia kary nastąpi po przekazaniu sądowi okręgowemu akt sprawy, wraz z pisemnym uzasadnieniem wyroku. Z całą pewnością nie nastąpi to więc w najbliższych dniach" - powiedziała w środę PAP rzeczniczka sądu okręgowego, sędzia Hanna Szydziak.

Na sporządzenie pisemnego uzasadnienia sąd apelacyjny ma miesiąc i - jak deklarują jego przedstawiciele - powstanie ono w możliwie krótkim terminie. Jednocześnie, w szczególnych przypadkach, istnieje również możliwość przedłużenia czasu jego przygotowywania.

Dopiero gdy uzasadnienie będzie gotowe, otrzymają je strony procesu i sąd okręgowy, gdzie wrócą także liczące wiele tomów akta sprawy "Wujka" i "Manifestu Lipcowego". Potem sąd okręgowy wyznaczy zakłady karne, gdzie powinni stawić się b. zomowcy.

Data sporządzenia pisemnego uzasadnienia otwiera również 30- dniowy termin, jaki mają strony na złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Adwokaci skazanych b. zomowców zapowiadali po wtorkowej publikacji wyroku, że rozważą złożenie takich wniosków po konsultacji z klientami. Mają tydzień, by złożyć taką deklarację w sądzie apelacyjnym, wnioskując o pisemne uzasadnienie.

Jeżeli uzasadnienie będzie w końcu lipca, wnioski o kasację muszą być złożone najdalej w drugiej połowie sierpnia. W związku ze skargami kasacyjnymi przedstawiciele stron mogą wnosić o dostęp do akt, nie wstrzymuje to jednak ich przekazania do sądu okręgowego. Złożenie skargi kasacyjnej nie wstrzymuje wykonania wyroku.

Wtorkowy wyrok w sprawie pacyfikacji śląskich kopalń na początku stanu wojennego to pierwsze prawomocne orzeczenie w 15-letniej historii rozpatrywania tej sprawy przez katowickie sądy. Cieślak został skazany na 6 lat więzienia (zamiast 11 lat, na które skazał go sąd pierwszej instancji), dwaj jego podwładni na 4 lata, a 11 innych na 3,5 roku więzienia.

Cieślak został aresztowany po skazującym wyroku sądu okręgowego w maju ubiegłego roku. Na poczet kary sąd apelacyjny zaliczył mu także okres wcześniejszego aresztowania - od kwietnia 1992 do sierpnia 1993 r. W sumie Cieślak przebywał w areszcie blisko 2,5 roku. To oznacza, że za pół roku będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie.

Spośród oskarżonych w areszcie przebywał także, przez 13 miesięcy, były wiceszef Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach Marian Okrutny. We wtorek został prawomocnie uniewinniony. (PAP)

mtb/ mab/ bno/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)