Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
07.10.2010 20:43

Największy projekt informatyczny UE ruszy za dwa lata

System Informacyjny Schengen SIS II ma być gotowy w I kwartale 2013 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Opóźniany od lat System Informacyjny Schengen nowej generacji SIS II ma być gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku, a dodatkowe koszty nie powinny przekroczyć 12,9 mln euro - zakłada przyjęty przez ministrów spraw wewnętrznych UE plan działań Komisji Europejskiej.

Na zdjęciu minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller rozmawia z komisarz ds.wewnętrznych Cecilią Malmstroem

SIS II ma zastąpić istniejący Schengen Information System (SIS), którego możliwości, jak podkreślił polski minister spraw wewnętrznych Jerzy Miller, kończą się z powodu coraz większej ilości danych, które są przesyłane między krajami UE.

Wydajność SIS II ma się zwiększyć pięciokrotnie. Ma on ułatwić wymianę informacji o osobach i przedmiotach pomiędzy instytucjami narodowymi, które są odpowiedzialne m.in. za kontrole graniczne oraz inne kontrole celne i policyjne.

Przy okazji posiedzenia ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu minister Miller miał też rozmawiać z komisarz ds. wewnętrznych Cecilią Malmstroem ws. dopalaczy, tak by przekonać Komisję Europejską, że to _ problem nie tylko ważny, ale i pilny _, a Polska może służyć KE pomocą we wprowadzaniu unijnych regulacji.

Dziś do KE dotarł też list w tej samej sprawie od premiera Donalda Tuska do szefa KE Jose Barroso. Na razie KE kwestię zakazów środków psychoaktywnych pozostawia w gestii państw członkowskich.

Budowany od lat System Informacyjny Schengen najnowszej generacji (tzw. SIS II) ma ogromne opóźnienia od samego początku i kosztował już kilkadziesiąt milionów euro. Początkowo zakładano, że będzie gotowy w 2007 roku, jeszcze przed wejściem Polski do strefy Schengen, potem termin przesunięto na 2009 rok.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t17112.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/system;informacyjny;schengen;ii;najwczesniej;w;2013;roku,52,0,627508.html) System Informacyjny Schengen II najwcześniej w 2013 roku Po ostatniej próbie działania KE obiecuje, że będzie gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku. Dodatkowe koszty nie przekroczą 12,9 mln euro - powiedział rzecznik KE. Dodatkowe, to znaczy wykraczające ponad 94 mln euro wcześniej przewidziane na budowę SIS II.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE zdecydowali, że mimo opóźnień i problemów technicznych SIS II będzie rozwijany. Decyzję tę podjęli po ostatniej próbie działania tworzonego SIS II, którą eksperci z większości państw UE uznali za udaną. Następny decydujący test systemu ma się odbyć w 2012 roku.

Początkowo szacowano pojemność SIS II na około 22 mln przesyłanych danych. Tymczasem okazało się, że nie doszacowano nowych krajów członkowskich, które od wejścia do Schengen w 2007 roku wysyłają bardzo dużo informacji w obecnym SIS I. Dlatego nowy system jest budowany na 100 mln przesyłanych danych.

Polska już w 2009 roku deklarowała gotowość wdrożenia SIS II.

Ta zmiana to tylko jeden z powodów opóźnień w budowie SIS II. _ Wszyscy popełnili błędy, w tym Komisja Europejska. Opóźnienia mają jednak charakter techniczny, a nie polityczny _ - tłumaczyły niedawno źródła KE.

Część opóźnień była spowodowana decyzjami o anulowaniu przetargów, które to decyzje były z kolei kwestionowane w sądach i należało czekać aż do wyroków. Ponadto wiele państw już w trakcie budowy systemu zmieniło wymagania, występując m.in. o wprowadzenie nowych danych.

Eksperci podkreślają też, że SIS II to przedsięwzięcie pionierskie, największy projekt informatyczny w historii UE i dlatego opóźnienia są nie do uniknięcia.

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz