Notowania

wiadomości
07.09.2012 16:29

Nakłady na szkolnictwo wyższe w 2013 r. przekroczą 12 mld zł

# Dochodzi m.in. informacja o nakładach na naukę #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzi m.in. informacja o nakładach na naukę #

07.09. Warszawa (PAP) - W projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 nakłady na szkolnictwo wyższe wyniosą w sumie ponad 12 mld zł, a na naukę - ponad 6 mld zł. Płace na uczelniach mogą wzrosnąć nawet o 9 proc. - informuje resort nauki.

W projekcie ustawy budżetowej nakłady na szkolnictwo wyższe wynoszą 12,188 mld zł. "Są to nakłady ogółem. Przypominamy, że nadzór nad szkołami wyższymi sprawuje sześciu ministrów, w tym minister zdrowia, jeśli chodzi o wyższe szkoły medyczne, czy minister obrony narodowej, jeśli chodzi o uczelnie wojskowe" - informuje PAP biuro prasowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Budżet samego resortu nauki tylko w zakresie szkolnictwa wyższego to 10,47 mld zł. W porównaniu z 2012 roku wzrósł on o 1,28 proc.

Dodatkowo, w projekcie ustawy budżetowej na rok 2013 uwzględniono fundusze na zwiększenie wynagrodzeń pracowników szkół wyższych w łącznej kwocie ponad 907 mln zł. W budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przewidziano na podwyżkę wynagrodzeń powyżej 744 mln zł, a pozostałe fundusze na wzrost płac dla pracowników uczelni znajdują się w budżetach innych ministerstw (np. zdrowia, obrony narodowej). Dzięki temu pensje mogą wzrosnąć średnio o 9,14 proc. - poinformował resort nauki.

O wysokości podwyżki dla pracownika konkretnej uczelni zadecyduje jednak jej rektor. Dotyczy to zarówno nauczycieli akademickich, jak i pracowników administracyjnych.

"Uczelnie są autonomiczne i prowadzą własną politykę personalną. Rząd zwiększa fundusze na wynagrodzenia, ale to każda uczelnia zdecyduje, jakie są jej potrzeby i czy chce je inwestować np. w młodą kadrę czy w najlepszych wykładowców" - komentuje prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W budżecie na przyszły rok przewidziano także 235 mln zł na dotację projakościową. Pieniądze z dotacji trafią do najlepszych uczelni, w tym m.in. tych, które mają najlepsze programy studiów oraz do Krajowych Naukowych Ośrodków Wiodących.

Wydatki na naukę w 2013 roku wyniosą 6,4 mld zł. Wzrosną one o 1,34 proc. w stosunku do roku 2012. (PAP)

lt/ tot/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz