Notowania

napad
11.02.2010 16:29

Napad na policjanta - zarzuty zabójstwa dla obu 18-latków

Zarzut zabójstwa postawiła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola obu 18-latkom, którzy w środę na jednym ze stołecznych przystanków zaatakowali policjanta. Funkcjonariusz został śmiertelnie ugodzony nożem.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Zarzut zabójstwa postawiła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola obu 18-latkom, którzy w środę na jednym ze stołecznych przystanków zaatakowali policjanta. Funkcjonariusz został śmiertelnie ugodzony nożem. *

Jak poinformował PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Mateusz Martyniuk, z ustaleń śledczych wynika, że "obaj działali wspólnie i w porozumieniu". Obaj też przyznali się do winy. Ponieważ nie ukończyli jeszcze 18 lat, grozi im 25 lat więzienia. Prokuratura wystąpiła już o ich areszt, posiedzenie sądu odbędzie się jeszcze w czwartek.

Do tragicznego zdarzenia doszło w środę po godz. 10 na przystanku tramwajowym przy ul. Połczyńskiej na warszawskiej Woli. Według relacji świadków, gdy na przystanek podjechał tramwaj, jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie natychmiast zareagował wychodzący z tramwaju pasażer - jak się później okazało, 42-letni policjant z wydziału wywiadowczo-patrolowego stołecznej komendy, asp. Andrzej Struj.

Policjant został zaatakowany i zraniony nożem. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia, jednak funkcjonariusza nie udało się uratować - zmarł w szpitalu. Rysopis sprawcy przekazano wszystkim załogom policji i kilka minut później napastnika zatrzymał zastępca komendanta rejonowego policji na Ochocie. Okazał się nim 18-letni Mateusz N., miał pół promila alkoholu we krwi. Jego kolegę, który miał m.in. przytrzymywać policjanta - zatrzymano kilka godzin później.

Funkcjonariusz służył w policji 15 lat. Tramwajem jechał po cywilnemu - bo był na urlopie. Osierocił dwójkę dzieci.

W czwartek Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller podjął decyzję o przyznaniu mu Złotej Odznaki "Zasłużony Policjant". Zapowiedział również, że rodzina policjanta otrzyma wsparcie finansowe i wystąpił do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o pośmiertne nadanie funkcjonariuszowi stopnia podkomisarza.

Także komendant stołeczny policji i Zarząd Tramwajów Warszawskich zdecydowali o wsparciu finansowym bliskich policjanta.

W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Lech Kaczyński podjął decyzję o pośmiertnym odznaczeniu zmarłego policjanta Krzyżem Zasługi za Dzielność.(PAP)

pru/ itm/ mow/

Tagi: napad, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz