Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Napieralski: potrzebna jest wspólna strategia wobec NATO

0
Podziel się:

#
dochodzą informacje z konferencji prasowej w Sejmie
#

# dochodzą informacje z konferencji prasowej w Sejmie #

03.11. Zgierz (PAP) - Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski uważa, że powinno dojść do porozumienia między rządzącą koalicją PO-PSL a opozycją w sprawie wspólnej strategii naszego państwa wobec NATO.

Lider SLD ma żal, że - jak mówił podczas środowego spotkania z dziennikarzami w Zgierzu - przesuwana jest cały czas data spotkania Rady Bezpieczeństwa Narodowego dotycząca "wypracowania strategii działania NATO jak i obecności Polski w tym sojuszu".

"Co mnie niepokoi to to, że wkrótce w Polsce ma się odbyć Zgromadzenie Parlamentarne krajów należących do struktur NATO. I na to spotkanie ma nie przyjechać najważniejsza osoba - sekretarz generalny NATO. To pokazuje, jaka jest ranga naszego kraju w tym Sojuszu" - powiedział Napieralski.

Do tej kwestii odniósł się również na konferencji prasowej w Sejmie wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Jego zdaniem nieobecność na odbywającej się w przyszłym tygodniu zgromadzeniu parlamentarnym NATO w Polsce sekretarza generalnego Sojuszu Andersa Fogh Rasmussena świadczy o "nikłym przebiciu polskiego rządu na arenie międzynarodowej". Jak ocenił, jest to też dowód na to, że "słuchanie polskich opinii nie jest tak uważne i że temu zgromadzeniu nadano dziwnie niską rangę".

Według Wenderlicha, taka sytuacja wymaga odpowiedzi polskiego rządu. "Rząd powinien odpowiedzieć, czy to Zgromadzenie Parlamentarne NATO (w Polsce) to jest tylko dekoracja, która wynika z kalendarza i wcześniejszych obietnic, czy też dokona się w ramach tego posiedzenia ważne dla wspólnego bezpieczeństwa spełnienie" - powiedział.

Napieralski podkreślił na konferencji prasowej w Zgierzu, że z niecierpliwością czeka na spotkanie m.in. z prezydentem i premierem w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego (takie posiedzenie planowane jest na 9 listopada). Jak poinformował, SLD - przy współudziale ekspertów - przygotowuje własne propozycje co do "filozofii funkcjonowania NATO".

SLD - mówił Napieralski - chce też przedstawić własne priorytety w tej sprawie jak i stanowisko dotyczące obecności wojsk polskich w Afganistanie. Szef Sojuszu zarzucił prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, że nie dotrzymał słowa z kampanii wyborczej, w której obiecał wycofanie wojsk polskich z tego regionu.

W kampanii prezydenckiej Komorowski mówił, że w 2011 r. powinno się ograniczyć zaangażowanie polskich żołnierzy w Afganistanie, a w 2012 r. - wycofać ich stamtąd.

Również Wenderlich skrytykował prezydenta za to, że nie spełnił swojej obietnicy z kampanii wyborczej, dotyczącej wycofania polskich żołnierzy z Afganistanu - jak mówił wicemarszałek - "tuż po wygraniu wyborów prezydenckich przez Komorowskiego".

Wenderlich dodał, że spełnienie tej obietnicy jest szczególnie ważne i oczekiwane przez Polaków w sytuacji złego - jego zdaniem - wyposażenia naszych żołnierzy w Afganistanie.

Obecny na konferencji szef Unii Pracy Waldemar Witkowski powiedział, że w czasie kampanii wyborczej jego partia, która udzieliła poparcia Komorowskiemu, została przez jego sztab oraz samego kandydata PO "wprowadzona w błąd a nawet oszukana" w kwestii wycofania wojsk polskich z Afganistanu.

Jak powiedział, zanim UP poparła Komorowskiego, uzyskała bowiem zapewnienie, że polscy żołnierze zostaną wycofani z tej misji w 2011 roku.

Posłanka klubu SLD Bożena Kotkowska podkreśliła, że Polska ponosi ogromne koszty - budżetowe i ludzkie - misji afgańskiej. Przypomniała, że do tej pory zginało w jej trakcie 22 polskich żołnierzy.

"(Misja afgańska) to jest misja wojenna, a my przy tym wszystkim mamy ogromne koszty do budżetu. To są naprawdę bezpłatne przedszkola dla wszystkich dzieci w Polsce, ta misja tyle nas po prostu kosztowała" - przekonywała Kotkowska.

Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił na środę premiera Donalda Tuska, ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz ministra obrony narodowej Bogdana Klicha na spotkanie w sprawie zbliżającego się szczytu NATO, podczas którego ma zostać przyjęta nowa koncepcja strategiczna organizacji.

Na 9 listopada jest zaplanowane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W dniach 12-16 listopada w polskim parlamencie odbyć ma się Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Według programu posiedzenia 16 listopada podczas sesji plenarnej, w której uczestniczyć będzie m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz premier Donald Tusk, zostanie wyemitowane nagranie video z przesłaniem Rasmussena.

Szczyt NATO odbędzie się w Lizbonie w dniach 19-20 listopada.(PAP)

mzk/ jaw/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)