Notowania

sld
08.12.2008 15:49

Napieralski: SLD ma zastrzeżenia do projektu ustawy medialnej

SLD ma zastrzeżenia do przygotowanego przez PO projektu ustawy medialnej - powiedział w poniedziałek w Szczecinie dziennikarzom przewodniczący Sojuszu Grzegorz Napieralski.

Podziel się
Dodaj komentarz

SLD ma zastrzeżenia do przygotowanego przez PO projektu ustawy medialnej - powiedział w poniedziałek w Szczecinie dziennikarzom przewodniczący Sojuszu Grzegorz Napieralski.

W ubiegłą środę na spotkaniu wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego (SLD) z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim zapadła decyzja, że kluby Lewicy i PO przystąpią wspólnie do prac nad nową ustawą medialną. Chlebowski przekazał wówczas Szmajdzińskiemu projekt ustawy.

"Po pobieżnej analizie projektu mamy kilka zastrzeżeń, m.in. w sprawie połączenia regionalnych ośrodków radia i telewizji. Naszym zdaniem nie jest to uzasadnione ekonomicznie ani merytorycznie. Dziwią nas też niektóre zapisy dotyczące finansowania mediów publicznych" - powiedział Napieralski.

Jak wyjaśnił, Sojusz nie jest przekonany, czy muszą powstawać dodatkowe instytucje zajmujące się finansowaniem mediów publicznych.

Lider SLD podkreślił, że w sprawie prac nad projektem "nie ma pośpiechu". Poinformował, że dokumentem zajmą się eksperci partyjni, w tym posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. "Po pierwszej analizie eksperckiej zbierze się kierownictwo SLD i przedstawi kierunkowe działania czy kierunkowe zmiany" - dodał.

Stanisław Wziątek (SLD) z sejmowej komisji kultury podkreślił, że Sojusz chce porozumienia z PO w sprawie ustawy medialnej. "Jeśli nie będzie to propozycja wspólna, nie będzie też ustawy medialnej" - zaznaczył.

Zdaniem Wziątka w pracach nad projektem dla SLD priorytetami są niezależność mediów publicznych jako takich, ich niezależność finansowa i właściwa, dobrze funkcjonująca struktura organizacyjna. "Obecna struktura nie ma tak wielkich słabości, by trzeba było ją zmieniać. Ten aspekt będzie wymagał kompromisu" - zaznaczył.

Jedno z założeń ustawy medialnej to likwidacja abonamentu radiowo- telewizyjnego od 2010 r., a w zamian utworzenie Funduszu Zadań Publicznych, który zasilany byłby wpływami budżetowymi z podatku VAT od działalności medialnej.

Zarządy TVP i Polskiego Radia miałyby być jednoosobowe, a ich rady nadzorcze liczyłyby najwyżej pięciu członków. Z chwilą wejścia w życie ustawy wygasłyby mandaty obecnych władz mediów publicznych, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miałaby miesiąc na powołanie ich następców.

Inna zmiana dotyczy finansowania mediów publicznych, które miałoby pochodzić z budżetu, a dokładniej z wpływów z należnego podatku VAT od działalności radiowej, telewizyjnej i reklamowej. Tymi pieniędzmi, zgromadzonymi w Funduszu Zadań Publicznych zarządzałaby trzyosobowa Rada Powiernicza. (PAP)

epr/ ura/ mag/

Tagi: sld, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz