Notowania

wiadomości
10.03.2011 18:42

Napieralski z górnikami m.in. o ustawie o nadzorze właścicielskim

Szef SLD Grzegorz Napieralski rozmawiał z przedstawicielami górniczych central związkowych m.in. o projekcie ustawy o nadzorze właścicielskim, który - zdaniem związków zawodowych - może spowodować, że pracownicy nie będą uczestniczyć w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef SLD Grzegorz Napieralski rozmawiał z przedstawicielami górniczych central związkowych m.in. o projekcie ustawy o nadzorze właścicielskim, który - zdaniem związków zawodowych - może spowodować, że pracownicy nie będą uczestniczyć w zarządzaniu przedsiębiorstwem.

"Przede wszystkim rozmawialiśmy o projekcie ustawy dotyczącej nadzoru właścicielskiego, której przepisy mogą sprawić, że nie będzie przedstawicieli pracowników w zarządach i w radach nadzorczych firm" - podkreślił Napieralski po czwartkowym spotkaniu.

W opinii szefa Sojuszu wprowadzając nowe zasady w nadzorze właścicielskim, "próbuje się robić tak, by przedsiębiorstwa państwowe były komercjalizowane, a potem sprzedawane". "Tutaj wspieramy związki zawodowe" - zapewnił.

Jak podkreślił, klub SLD będzie starał się wprowadzić poprawki lub doprowadzić do tego, by ta ustawa nie weszła w życie. Jego zdaniem przewidziany w projekcie specjalny komitet nominacyjny jest "ewidentnym skokiem partyjnym PO na przedsiębiorstwa państwowe, usadowieniem tam swoich ludzi, nawet po przegranych wyborach".

Negatywnie o projekcie mówił także przewodniczący sekcji krajowej górnictwa węgla kamiennego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz.

"Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim spowoduje, że nie będzie pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwem" - uważa Kolorz. Zwrócił uwagę, że pracownicy mieli prawo wybierać swoich przedstawicieli do rad nadzorczych i odbiera się im tę możliwość, a "zamiast tego powołuje komitet nominacyjny". "Czyli upolityczniono wszystkie spółki skarbu państwa, a nadzór właścicielski przechodzi pod Ministerstwo Skarbu" - dodał.

Projekt ustawy o nadzorze właścicielskim jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada on m.in. powołanie Komitetu Nominacyjnego (KN). Zgodnie z projektem wybierani przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy kandydaci na członków rad nadzorczych będą musieli otrzymać rekomendacje KN. W 10-osobowym Komitecie mają znaleźć się osoby z doświadczeniem i pozycją w świecie biznesu. Kandydatów - według projektu - mają zgłaszać ministrowie skarbu, gospodarki, finansów publicznych, instytucji finansowych, transportu, łączności oraz przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Napieralski podkreślił, że rozmowa z górniczymi związkami zawodowymi dotyczyła także wizji rozwoju górnictwa w Polsce, wzmocnienia tego sektora gospodarki.(PAP)

ajg/ la/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz