Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Napięta sytuacja na granicy Serbii z Kosowem. Serbski parlament protestuje

0
Podziel się:

Serbski parlament na nadzwyczajnej sesji zaprotestował przeciwko arbitralnemu zastąpieniu na granicy Kosowa i Serbii przez rząd w Prisztinie kosowskiej policji złożonej z miejscowych Serbów kosowskimi Albańczykami, co doprowadziło do przemocy.

Napięta sytuacja na granicy Serbii z Kosowem. Serbski parlament protestuje
(1974caca/CC/Flickr)
bFfGYpCd

Serbski parlament na nadzwyczajnej sesji zaprotestował przeciwko _ arbitralnemu zastąpieniu _ na granicy Kosowa i Serbii przez rząd w Prisztinie kosowskiej policji złożonej z miejscowych Serbów kosowskimi Albańczykami, co doprowadziło do przemocy.

W projekcie rezolucji omawianym na sesji parlament domaga się od rządu obrony interesów Republiki Serbii i serbskiej mniejszości w Kosowie oraz poszukiwania rozwiązania problemu, który zagraża _ dialogowi między Belgradem a Prisztiną _.

Rezolucja oskarża rząd Kosowa o _ podjęcie z użyciem siły próby zmiany stanu rzeczy w terenie _ w celu zniweczenia dotychczasowych rezultatów dialogu dyplomatycznego między Belgradem a Prisztiną.

bFfGYpCf

Obecny kryzys rozpoczął się w poniedziałek, gdy rząd w Prisztinie rozmieścił na dwóch przejściach granicznych - Jarinje i Brnjak - specjalne jednostki policji kosowskiej i kosowskich celników. Zastąpił nimi kosowskich policjantów narodowości serbskiej, którzy dotąd pełnili służbę na tych przejściach, położonych na terenach zamieszkanych przez zwartą ludność serbską.

Operacja ta miała na celu wyegzekwowanie wprowadzonego przez rząd w Prisztinie zakazu importu serbskich towarów do Kosowa. Była to odpowiedź na wprowadzony przez władze serbskie zakaz wwozu towarów opatrzonych znakami celnymi Kosowa, którego niepodległości Serbia formalnie nie uznała.

Pojawienie się na granicy albańskiej policji specjalnej wywołało gwałtowną reakcję miejscowych Serbów. Został zabity agent policji kosowskiej, a grupa Serbów podpaliła posterunek graniczny Jarinje.

Następnie demonstranci z zamieszkanej przez Serbów północnej części Kosovskiej Mitrovicy ciężarówkami zablokowali drogę posiłkom wojskowym międzynarodowych sił pokojowych KFOR, zmierzającym w stronę obu przejść granicznych, które od środy są kontrolowane przy wsparciu tych jednostek.

bFfGYpCl

Rząd w Belgradzie oskarżył KFOR o popieranie arbitralnych decyzji rządu kosowskich Albańczyków.

W piątek dowództwo KFOR, chcąc uniknąć zaostrzania napięcia, wydało swym siłom rozkaz nieatakowania barykad ustawionych przez demonstrantów na drogach prowadzących do obu przejść granicznych.

Blokujący drogi do granicy kosowscy Serbowie żądają, aby kontrolę na przejściach granicznych z powrotem powierzono kosowskim policjantom narodowości serbskiej.

Prezydent Serbii Boris Tadić oświadczył w piątek, że dialog między jego krajem a Kosowem będzie mógł być kontynuowany pod warunkiem przywrócenia status quo w północnym Kosowie, gdzie mieszka zwarta 60-tysięczna ludność serbska.

bFfGYpCm
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t75505.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosowscy;serbowie;blokuja;granice;miedzy;kosowem;a;serbia,241,0,883441.html) "Jeśli NATO chce przejść, musi nas zabić" W proteście przeciwko zakazowi sprowadzania towarów z Serbii kosowscy Serbowie blokują od kilku dni drogi prowadzące do obu przejść granicznych Jarinje i Brnjak między Kosowem a Serbią, nie dopuszczając posiłków sił NATO do ich baz na granicy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t17906.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kfor;opanowal;sytuacje;na;przejsciu;w;jarinje,92,0,882524.html) Gorąco na granicy. Polakom nic się nie stało Żołnierze międzynarodowych sił pokojowych KFOR przejęli dziś przejście Jarinje na granicy Kosowa i Serbii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t32906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kosowo;wprowadza;zakaz;importu;z;serbii,134,0,877958.html) Zakaz importu i nowe cło w Europie Decyzja ta to fiasko rozmów w kwestii dojścia do porozumienia o uznaniu pieczęci kosowskiego urzędu celnego i swobodnego obrotu towarami z Serbią.
bFfGYpCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)