Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.07.2011 14:34

Nasiona kozieradki źródłem zakażeń EHEC?

Partia importowana z Egiptu najprawdopodobniej ma związek z falą zarażeń we Francji i w Niemczech.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlexRaths/iStockphoto)

Partia nasion kozieradki importowana z Egiptu najprawdopodobniej ma związek z falą zarażeń szczepem EHEC we Francji i w Niemczech. Partia ta mogła trafić także do innych krajów - ogłosił Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

15 ton ziaren w 2009 roku trafiło do Niemiec, a następnie do innych krajów, przede wszystkim do Francji.

EFSA zwróciła się do Komisji Europejskiej, by podjęła niezbędne kroki w celu uniknięcia nowych zarażeń. Urząd zaleca, by konsumenci nie spożywali kiełków ani nasion kiełków kozieradki, chyba że są one dokładnie ugotowane.

_ - Z analizy informacji dotyczących epidemii we Francji i w Niemczech wynika, że największy związek z nimi miała importowana z Egiptu partia ziaren kozieradki _ - twierdzi EFSA.

Według Urzędu, skażenie ziaren bakterią E.coli nastąpiło przed ich transportem z Niemiec, ale gdzie dokładnie pozostaje kwestią otwartą. _ - Inne partie kozieradki importowane z Egiptu od 2009 roku _ także mogą być skażone - podała EFSA, dodając, że we wszystkich krajach, do których mogły trafić te partie należy przeprowadzić inspekcje.

Decyzja na temat wycofania skażonej partii ziaren może zapaść w UE jeszcze we wtorek - podała agencja AFP, powołując się na unijne źródło. Unijni eksperci zebrali się w Brukseli, by rozmawiać na temat podjęcia działań w związku z komunikatem EFSA. Mogą oni zdecydować o wycofaniu ze sprzedaży ziaren z tej partii.

W Europie i Ameryce Północnej odnotowano już ponad 4,1 tys. przypadków zakażeń bakterią E.coli. Jedno z ognisk epidemii znajdowało się w północnych Niemczech, a drugie w pobliżu Bordeaux w południowo-zachodniej Francji. W następstwie zakażenia EHEC oraz wystąpienia zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS) zmarło 50 osób.

Po raz pierwszy ostrzeżenie przed nasionami kozieradki importowanymi z Egiptu EFSA wydała 29 czerwca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejna;kobieta;zmarla;na;ehec;bakteria;pochodzi;z;egiptu,97,0,864865.html) Kolejna kobieta zmarła na EHEC. Bakteria pochodzi z Egiptu Do tej pory w wyniku zarażenia tą bakterią zmarło 50 osób. Głównie w Niemczech.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t132102.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/juz;50;smiertelnych;ofiar;bakterii;ehec,156,0,864412.html) Już 50 śmiertelnych ofiar bakterii EHEC Niemieckie władze poinformowały dziś, że w wyniku zakażenia pałeczką okrężnicy zmarła kolejna osoba.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz