Notowania

nato
24.04.2009 11:16

NATO nie wyjaśni sprawy nalotów w Serbii

Amnesty International żądała śledztwa w sprawie zniszczenia gmachu telewizji w Belgradzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

NATO odrzuca apel Amnesty International o śledztwo w sprawie zbombardowania gmachu serbskiej telewizji w Belgradzie 10 lat temu - powiedziała rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego

AI zaapelowała o pociągnięcie NATO do odpowiedzialności za spowodowanie ofiar cywilnych podczas tego bombardowania, nazywając je _ zbrodnią wojenną _. Wezwała także NATO i jego państwa członkowskie, by doprowadziły do niezależnych śledztw oraz zadośćuczynienie ofiarom i ich rodzinom. W ataku przeprowadzonym 23 kwietnia 1999 roku zginęło 16 cywilów i także 16 odniosło obrażenia.

Rzeczniczka NATO Carmen Romero oświadczyła jednak, że sprawa tego ataku została gruntownie zbadana w tamtym czasie przez międzynarodowe trybunały wojenne, które uznały, że nie ma podstaw, by NATO pociągnąć do odpowiedzialności, bo serbska stacja należała do wojskowej sieci komunikacyjnej Serbii.

Bombardowanie telewizji stanowiło część 78-dniowych nalotów, które miały na celu powstrzymanie mordów na albańskich separatystach w Kosowie.

- _ Bombardowanie gmachu serbskiego radia i telewizji państwowej RTS było umyślnym atakiem na cel cywilny i jako taki stanowi zbrodnię wojenną - _ napisał w oświadczeniu ekspert AI ds. Bałkanów Sian Jones._ - Nawet jeśli NATO rzeczywiście uważało, że atak na RTS jest uzasadniony, był on nieproporcjonalny, a tym samym stanowił zbrodnię wojenną _.

Tagi: nato, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz