Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Naukowcy kontra minister. Chodzi o plagiat

0
Podziel się

20 tys. naukowców, doktorantów i studentów wstydzi się za ministra obrony Niemiec.

Naukowcy kontra minister. Chodzi o plagiat
(PAP/EPA)
bEhAujpN

Dwadzieścia tysięcy niemieckich naukowców, doktorantów i studentów skrytykowało w liście otwartym kanclerz Niemiec Angelę Merkel za to, że poparła ministra obrony Karla-Theodora zu Guttenberga, oskarżonego o plagiat.

Także niemiecka minister nauki Annette Schavan przyznała, że wstydzi się z powodu afery wokół doktoratu Guttenberga, który - jak ujawniono niedawno - wykorzystał w swojej rozprawie doktorskiej liczne i dosłowne fragmenty tekstów innych autorów, nie podając źródła ich pochodzenia. W zeszłym tygodniu minister został pozbawiony tytułu naukowego i choć przeprosił za błędy, nie milknie krytyka wobec niego oraz niemieckiej kanclerz.

W liście otwartym, który w poniedziałek przekazano Merkel, naukowcy i studenci zarzucili jej, że _ szydzi _ ze wszystkich uczciwych pracowników naukowych. Zdaniem sygnatariuszy listu postawa pani kanclerz w związku z aferą plagiatową sugeruje, że _ wyłudzenie tytułu doktorskiego to drobne przewinienie _. _ Odnosimy wrażenie, że próbuje pani z całych sił utrzymać ministra, który, mimo miażdżących dowodów, wciąż twierdzi, iż nie nie dopuścił się świadomego oszustwa pisząc rozprawę doktorską _ - napisali autorzy.

bEhAujpP

Jak podał dziś dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ zbieranie podpisów pod listem zainicjowali doktoranci z Uniwersytetu w Konstancji, oburzeni komentarzem Merkel w sprawie afery plagiatowej. Odrzuciła ona apele o odwołanie Guttenberga, oświadczając, że _ powołała ministra obrony a nie doradcę naukowego czy posiadacza tytułu doktorskiego _.

Chadecka minister nauki Annette Schavan, która po raz pierwszy od wybuchu afery plagiatowej zabrała głos w tej sprawie, powiedziała w wywiadzie dla _ Sueddeutsche Zeitung _, że plagiat w pracy doktorskiej nie może być traktowany jak drobnostka. - _ Pirackie kopiowanie nie jest drobnym przewinieniem _ - powiedziała.

W jej ocenie Guttenberg, jak każdy człowiek, zasługuje jednak na drugą szansę. _ - Jak wiemy, nie pierwszy raz się zdarza, że ktoś wykonuje dobrą polityczną robotę, a jednocześnie w innej dziedzinie życia zawinił _ - powiedziała polityk CDU. Jednocześnie zarzuciła opozycji, że bez umiaru atakuje ministra obrony.

Według niemieckich mediów wielu czołowych polityków chadecko-liberalnej koalicji rządzącej w Niemczech otwarcie krytykuje Guttenberga w związku z aferą plagiatową. W miniony weekend ministra obrony zaatakował następca promotora jego pracy doktorskiej na Uniwersytecie w Bayreuth, profesor Oliver Lepsius. _ - Daliśmy się nabrać oszustowi. Nikt nie mógł sobie wyobrazić, z jaką bezczelnością przedstawiono nam plagiat. Bezczelności takiej skali jeszcze nie widzieliśmy _ - powiedział Lepsius w rozmowie z bawarską telewizją.

bEhAujpV

W weekend kilkaset osób demonstrowało w Berlinie przeciw Guttenbergowi. Protestujący pozawieszali na ogrodzeniu wokół ministerstwa obrony buty, które, tak jak w świecie arabskim, miały być symbolem pogardy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t81097.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;bundestagu;wrze;minister;popelnil;plagiat,235,0,776939.html) W Bundestagu wrze. Minister popełnił plagiat Karl-Theodor zu Guttenberg przeprosił, ale zarzeka się, że nie kradł treści świadomie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t131989.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/guttenberg;zrzeka;sie;tytulu;doktora,186,0,774074.html) Guttenberg zrzeka się tytułu doktora Niemiecki minister obrony jest oskarżany o plagiat w pracy doktorskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t81097.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/highlife/artykul/afera;kopiuj;i;wklej;obciaza;ministra,64,0,773696.html) Afera "kopiuj i wklej" obciąża ministra Minister obrony Niemiec jest pod coraz większą presją opinii publicznej.
bEhAujqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)