Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Naukowcy: Nasz męski praprzodek żył wczęśniej niż pramatka

0
Podziel się

Wspólny przodek wszystkich mężczyzn - praojciec Adam - żył około 120-156
tys. lat temu, wcześniej niż nasza pramatka - piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".

bErwcFFh

Wspólny przodek wszystkich mężczyzn - praojciec Adam - żył około 120-156 tys. lat temu, wcześniej niż nasza pramatka - piszą naukowcy na łamach tygodnika "Science".

Na Ziemi żyje dziś siedem mld ludzi. Wszyscy pochodzą od wspólnych przodków. Dzięki najnowszym badaniom genetycznym naukowcy ustalili, kiedy najpóźniej żył mężczyzna, od którego wywodzą się wszyscy mężczyźni na świecie.

Żeby to ustalić, przeprowadzono analizy porównawcze chromosomu Y, jednego z dwóch chromosomów płciowych (obok X), które posiadają mężczyźni. Kobiety mają dwa chromosomy X. Próbki pobrano od 69 mężczyzn z całego świata, w tym z Afryki Subsaharyjskiej, Syberii, Kambodży, Pakistanu, Algierii i Meksyku.

bErwcFFj

Okazało się, że najpóźniejszy możliwy okres życia na Ziemi wspólnego przodka wszystkich mężczyzn to ok. 120 tys.-156 tys. lat temu.

Tego rodzaju badania ludzkich przodków - oparte na zsekwencjonowaniu całych chromosomów Y od wielu mężczyzn - udało się przeprowadzić po raz pierwszy.

Wyniki zgadzają się mniej więcej z wcześniejszymi próbami wytypowania wspólnej - najpóźniej żyjącej - pramatki całej ludzkości. W oparciu o DNA z mitochondriów komórkowych moment jej życia wyznaczono na okres pomiędzy 99 tys. a 148 tys. lat temu.

Badania przeprowadziły zespoły naukowców z amerykańskich uniwersytetów Stanforda i stanu Michigan. Jak podkreślają autorzy, były one możliwe dzięki najnowszym technikom sekwencjonowania DNA.(PAP)

bErwcFFp

krx/ tot/

bErwcFFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)