Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Naukowcy: wulkany mogły zaszkodzić neandertalczykom

0
Podziel się:

Zmiany klimatu, które były skutkiem wzmożonej aktywności wulkanicznej,
mogły przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków - informują naukowcy rosyjscy na łamach
"Current Anthropology".

Zmiany klimatu, które były skutkiem wzmożonej aktywności wulkanicznej, mogły przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków - informują naukowcy rosyjscy na łamach "Current Anthropology".

Wyginięcie neandertalczyków ostatecznie otworzyło drogę człowiekowi współczesnemu do rozprzestrzenienia się po Europie i Azji.

"Przedstawiamy hipotezę, że zniknięcie neandertalczyków nastąpiło gwałtownie (w skali geologicznej), po wystąpieniu silnej aktywności wulkanicznej w zachodniej Eurazji" - piszą Liubow Witaliena Gołowanowa i Władimir Borisowicz Doroniczew z Laboratorium Prehistorii w St. Petersburgu. Jak dodają, ta katastrofa nie tylko zniszczyła nisze ekologiczne, zamieszkiwane przez populacje neandertalczyków, ale przyczyniła się też do zdziesiątkowania samych populacji.

Świadectwa katastrofy pochodzą z jaskini Mezmaiskaya na Kaukazie. Jest to stanowisko bogate w kości neandertalczyków i różne przedmioty należące do nich. Ostatnie badania doprowadziły do odkrycia w jaskini dwóch warstw popiołu wulkanicznego sprzed ok. 40 tys. lat.

W warstwach tych znajdują się również ślady zmian klimatycznych, np. zmniejszenie ilości pyłków kwiatowych. Oznacza to, że klimat stał się chłodny i suchy, przybierając postać wulkanicznej zimy.

Druga z erupcji wiąże się najprawdopodobniej ze zniknięciem neandertalczyków z jaskini Mezmaiskaya. W młodszych warstwach brak jakichkolwiek śladów neandertalskich kości, narzędzi kamiennych czy resztek upolowanych zwierząt, które występowały w warstwach niższych.

Naukowcy od lat zastanawiają się, co sprawiło, że człowiek współczesny przetrwał, a neandertalczycy wyginęli. Zdaniem rosyjskich badaczy, nie musiały o tym zadecydować żadne nasze cechy czy umiejętności, którymi przewyższylibyśmy neandertalczyków, ale geografia.

"Wcześni ludzie początkowo zajmowali południowe obszary zachodniej Eurazji i Afryki i dlatego uniknęli większości skutków wulkanicznych erupcji" - piszą badacze. Kiedy zaś rozwinęli sztukę łowiecką i strukturę społeczną na tyle, że mogły im pomóc w przetrwaniu na północy, neandertalczyków już tam nie zastali.(PAP)

krx/ tot/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)