Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Naukowe gwiazdy poszkiwane w ramach konkursu FameLab

0
Podziel się:

3 minuty na opowiedzenie o swojej pracy badawczej bedą mieli uczestnicy
konkursu FameLab. Pierwszą polską edycję tego konkursu naukowych talentów ogłoszono we wtorek w
Warszawie. Zgłoszenia potrwają do 31 stycznia 2012 r.

3 minuty na opowiedzenie o swojej pracy badawczej bedą mieli uczestnicy konkursu FameLab. Pierwszą polską edycję tego konkursu naukowych talentów ogłoszono we wtorek w Warszawie. Zgłoszenia potrwają do 31 stycznia 2012 r.

Zdobywca pierwszego miejsca polskiej edycji FameLab, organizowanej przez British Council i Centrum Nauki Kopernik, dostanie ufundowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej stypendium w wysokości 30 tys. zł na badania oraz 5 tys. zł na swoje wydatki.

"FameLab ma format takich konkursów jak Pop Idol czy Mam Talent, gdzie uczestnicy mają bardzo krótki czas, żeby w sposób ciekawy, wciągający coś zaprezentować" - stwierdziła w rozmowie z PAP Katarzyna Naszarkowska z British Cuncil Poland. Jak wyjaśniła, różnica polega na tym, że o ile w tamtych konkursach swoje umiejętności pokazują np. piosenkarze czy tancerze, o tyle w FameLabie - chemicy, biolodzy czy fizycy. Naukowcy będą mieli 3 minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o ważnych zagadnieniach badawczych, którymi się zajmują. Naszarkowska dodała, że "jest to poważna idea, w nie do końca poważnej formule".

W swoich wystąpieniach naukowcy nie mogą korzystać z prezentacji multimedialnych, z rekwizytów - ale tylko takich, które mogą samemu wnieść na scenę.

Czy 3 minuty wystarczą, żeby opowiedzieć o swojej pracy naukowej? "W ciągu trzech minut powstały czas i przestrzeń, masa i energia (...), to jest naprawdę sporo czasu!" - żartowała Irena Cieślińska, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik

"Moim zdaniem naukowcy mają wręcz obowiązek informowania społeczeństwa o tym co robią, dlaczego i co z tego wynika, przede wszystkim dlatego, że ich badania są finansowane z naszych pieniędzy, z pieniędzy podatników" - stwierdził Adam Zieliński z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Chętni do udziału w konkursie powinni od 1 grudnia tego roku do 31 stycznia 2012 r. przesyłać 3-minutowe filmy ze swoim wystąpieniem. Autorzy najlepszych 40 prezentacji w marcu 2012 r. wezmą udział w półfinałach. Ich wystąpienia oceniać będzie jury, w którego skład wejdą: wybitny naukowiec, popularyzator nauki, specjalista autoprezentacji oraz znana postać medialna. 10 najlepszych naukowców przejdzie szkolenie z autoprezentacji i w maju pojawi się w finale przed polską publicznością. Zwycięzca będzie mógł w czerwcu wziąć udział w światowych finałach FameLabu.

W ramach FameLab prowadzony jest projekt "Śpiewająca Wiki". Od 6 do 19 grudnia celebryci, m.in. Borys Szyc, Cezary Pazura, Ewlina Flinta czy Szymon Majewski, będą czekali na propozycje haseł z Wikipedii, które zainspirują ich do oryginalnej, artystycznej interpretacji. Na stronie konkursu FameLab dostępny jest już film z Borysem Szycem, który prezentuje w taki sposób hasło "dysonans poznawczy".

FameLab wymyślili w 2005 r. organizatorzy Cheltenham Science Festival w Wielkiej Brytanii. Dziś edycje FameLabu odbywają się w 14 krajach w Europie, Azji i Afryce. (PAP)

lt/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)