Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NBP: nowa moneta kolekcjonerska z wizerunkiem kangura Walabia Bennetta

0
Podziel się:

Narodowy Bank Polski wprowadzi w poniedziałek do obiegu monetę kolekcjonerską z
wizerunkiem kangura Walabia Bennetta. Tego samego dnia w Australii zostanie wyemitowana moneta z
podobizną kangura olbrzymiego.

Narodowy Bank Polski wprowadzi w poniedziałek do obiegu monetę kolekcjonerską z wizerunkiem kangura Walabia Bennetta. Tego samego dnia w Australii zostanie wyemitowana moneta z podobizną kangura olbrzymiego.

Jak poinformował w piątek PAP Sławomir Kabza z biura prasowego NBP, to pierwsze takie wspólne przedsięwzięcie NBP i Australijskiej Mennicy Królewskiej, instytucji uprawnionej do emisji monet w Australii.

Monety z czystego srebra mają nominały - odpowiednio - 20 zł oraz 1 dol. australijskiego. Motywem, który je łączy, jest wizerunek kangura.

Na rewersie polskiej monety znalazła się podobizna kangura albinosa, który urodził się w Polsce w gospodarstwie agroturystycznym w okolicach Szczecina. Rewers monety australijskiej zdobi zaś kangur olbrzymi, najpowszechniejszy gatunek tego zwierzęcia zamieszkujący Australię.

Wizerunki obu zwierząt zostały wykonane w technice tampondruku. Na awersie monety dwudziestozłotowej widnieje godło RP oraz oznaczenie nominału i rok emisji.

Monety - wyemitowane w nakładzie 10 tys. sztuk każda - będą sprzedawane wyłącznie w zestawach "Kangury świata". Dla polskich kolekcjonerów przygotowano 5 tys. zestawów.

Jak informuje Kabza, kangury Bennetta, zwane Walabią Bennetta zamieszkują głównie Australię i Tasmanię. Zwierzęta te można spotkać również w Europie: w Wielkiej Brytanii oraz w okolicach Paryża.

Brytyjskie kangury są potomkami zwierząt zbiegłych z niewoli około 1920 r., francuskie w latach 70. XX wieku uciekły z ogrodu zoologicznego podczas huraganu. Kangury Walabia Benneta mają doskonały słuch i wzrok, są także bardzo dobrymi pływakami. W niewoli żyją około 15 lat, na wolności do 20 lat. (PAP)

jaw/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)