Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Neoawangardowe kino tematem Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie

0
Podziel się:

Neoawangardowe zjawiska współczesnego kina będą motywem przewodnim VIII
Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie. Impreza potrwa od czwartku do soboty.
Uczestnicy przeglądu obejrzą głównie produkcje eksperymentalne, spotkają się także z ich twórcami.

Neoawangardowe zjawiska współczesnego kina będą motywem przewodnim VIII Międzynarodowego Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie. Impreza potrwa od czwartku do soboty. Uczestnicy przeglądu obejrzą głównie produkcje eksperymentalne, spotkają się także z ich twórcami.

"Festiwal promuje filozofię poprzez kino. Film jest dobrym narzędziem, aby pokazywać różne myśli filozoficzne, idee - powiedziała PAP jedna z koordynatorek festiwalu Sylwia Szczepańska. - Każdy film jest filozoficzny, tylko trzeba umieć dostrzec w nim tę filozofię".

Celem organizatorów festiwalu - Stowarzyszenia EKSIT i Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży - jest umożliwienie publiczności rozmów z twórcami filmowymi. "Warto dzisiaj, gdy kino ma charakter coraz bardziej konsumpcyjny, dyskutować o przekazie i przesłaniu filmu" - zauważyła koordynatorka.

Gościem specjalnym przeglądu ma być belgijska reżyserka i filozofka Chantal Akerman. Polskim widzom znana jest jako autorka "Amerykańskich historii" (1989), "Nocy i dnia" (1991), "Kanapy w Nowym Jorku (1996) i "Tam" (2006). Miłośnicy kina i filozofii będą mieli okazję nie tylko obejrzeć produkcje Belgijki, ale też wziąć udział w dyskusji z nią i zadać jej pytania.

Spośród polskich gości festiwalu widzowie spotkają się z Zuzanną Janin, która w latach 2009-2012 zrealizowała serial typu found-footage (film, do którego realizacji autor wykorzystuje fragmenty innego istniejącego już filmu) "Majka" na podstawie "Szaleństwa Majki Skowron" - serialu dla młodzieży w latach 70. XX w.

Uzupełnieniem programu będą projekcje m.in. eksperymentu amerykańskiego reżysera Tala S. Shamira - "The Vermeers" i filmu Rafała Małeckiego i Rafała Pogody "Budować, mieszkać, myśleć!".

Organizowany od 2006 r. festiwal był - jak zapewniła koordynatorka - pierwszą tego typu imprezą filozoficzno-filmową w Polsce, Europie i w świecie.

Tematy ubiegłorocznej edycji brzmiały "obcość" i "inność" w kinie i filozofii. Gościem specjalnym była austriacka reżyserka Barbara Albert, autorka m.in. "Złych komórek" (2003), "Wizji Europy" (2004), "Czeskiego numeru" (2006), "Tych, którzy żyją i umierają" (2011). (PAP)

bko/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)