Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nepal wprowadza określenie trzeciej płci w dokumentach

0
Podziel się:

Nazwa odnosi się do tzw. płci społecznej w odróżnieniu od płci biologicznej.

Nepal wprowadza określenie trzeciej płci w dokumentach
(mtrommer/iStockphoto)

Rząd Nepalu wprowadził możliwość używania w dokumentach, potwierdzających obywatelstwo, terminu trzecia płeć dla osób, które nie chcą być określane jako kobieta lub mężczyzna - podała agencja AP powołując się na przedstawiciela władz.

Według Associated Press decyzję tę z zadowoleniem przyjęli działacze organizacji broniących praw człowieka, którzy przekonują, że jest to duże osiągnięcie w dziedzinie ochrony praw osób homoseksualnych i transseksualnych.

Według przedstawiciela miejscowego ministerstwa spraw wewnętrznych rozporządzenie zostało rozesłane do wszystkich lokalnych urzędów.

Sąd Najwyższy Nepalu orzekł w roku 2007, że rząd powinien wydawać dokumenty poświadczające obywatelstwo, w których można by wpisać tzw. trzecią płeć, jednak wprowadzenie tej decyzji w życie zajęła władzom ponad pięć lat.

Określenie trzecia płeć odnosi się do tzw. płci społecznej w odróżnieniu od płci biologicznej. Dotyczy osób, które albo z własnej woli, albo ze względów kulturowych, nie są określane w społeczeństwie ani jako kobiety, ani jako mężczyźni.

Według obrońców praw człowieka, na których powołuje się AP, dotychczas w Nepalu osoby trzeciej płci, nieposiadające dokumentu potwierdzającego obywatelstwo, miały trudności z uzyskaniem np. pracy czy paszportów, z dostaniem się na studia albo poświadczeniem własności.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)